Obama “Rusya Bedelini ödemeli”

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Lahey de Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile yaptığı görüşme neticesinde yaptığı açıklama da Ukrayna’yı destekleme konusunda AB ve ABD nin ortak görüşte olduğunu bildirdi. Ayrıca Rusya nın bu olaylar karşısında bir bedel ödenmesi hususunda birleştiklerini belirtti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise Kırım’ın ilhakını Uluslar arası hukukun bariz ihlali olduğunu ve bu durumu şiddetle kınadıklarını belirtti.

Kerry: Rusya gerginliği kimyasalların imhasını etkilememeli

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde basına yaptığı açıklamada, Rusya’yla yaşanan gerginliğin Suriye’deki kimyasal silahların imhasını etkilememesini umduğunu belirterek, “Bu çabada Rusya’nın ortak olmasını sağlayan nedenlerin hala mevcut olduğunu umuyorum” dedi.

Suriye rejiminin, zehirli maddelerin üretildiği ve depolandığı tesislerin imhasını 15 Mart’a kadar tamamlama hedefini tutturamadığını hatırlatan Kerry, Suriye’nin daha hızlı ilerleyebileceği konusunda şüphesi olmadığını vurguladı.

Kerry, şu anda dek Suriye’nin deklare ettiği kimyasal silah stokunun yaklaşık yarısının dışarı taşındığını ya da ülke içinde imha edildiğini kaydetti.
Kaynak: AA, Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.