Giysilerdeki Kanser Tehlikesi-Neşter Programı tekrarı izle!/28.11.2012

Video!Greenpeace,zehirli giysiler raporu,hangi ünlü giyim markaları,hangi hastalıklara sebep oluyor,Türkiye’deki giyim firmalarında da var mı, nasıl temizlenir, nelere dikkat edilir,Zara detoxla kampanyası,Armani,Victoria Screet,Levi’s,Benetton,Gap,Türkiyedeki Zehirli Giysiler markaları

Greenpeace Türkiye yetkilisi Tarık Nejat Dinç programda merak edilen tüm soruları cevapladı.

İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

……………………………………………………………………….

Greenpeace Basın bülteni – 20 Kasım, 2012

Greenpeace’in yayımladığı rapor, Zara, Levi’s, Mango gibi markaların ürünlerinde tehlikeli kimyasallar olduğunu ortaya koydu.

Greenpeace Uluslararası tarafından bugün yayımlanan rapor,dünyaca ünlü giyim markalarının ürünlerinin zehirli kimyasallar içerdiğini ortaya koydu. Ürünleri test edilen markalar arasında Zara, Levi’s, C&A, Mango, Celvin Klein gibi sektörün önde gelenleri yer alıyor (1). Markaların ürünlerinde tespit edilen kimyasallar, doğaya karıştığı zaman kansere ve hormon bozukluğuna neden olabiliyor.

Greenpeace’in yaptığı incelemeler, 20 farklı giyim markasında tehlikeli kimyasallar bulunduğunu ortaya koydu. Bu markalar içinde ZARA, hem hormonal bozukluklara hem de kansere neden olan kimyasallar açığa çıkaran tek markaydı.

Greenpeace Uluslararası tarafından uzun süreli incelemeler sonucunda hazırlanan, “Zehirli Giysiler” raporu 141 parça giysi üzerinde yapılan testler sonucu oluşturuldu. Rapor, zararlı kimyasallar kullanan tekstil üretim tesisleri ile bu ürünleri satan firmalar arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyor.

LABORATUVARLA ANLAŞTIK

TÜRKİYE Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, Greenpeace’nin raporunun kendilerini de hayrete düşürdüğünü ifade ederek, ‘İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB) ile harekete geçtik. 2 uluslararası laboratuarla anlaştık. Raporda zehirli çıkan markaların ürünlerini biz de test ettireceğiz. Sonuç rapordaki gibi çıkarsa, bu kanserojen maddeleri içeren boya, baskı ve yıkama maddelerinin Türkiye’ye ithalatının engellenmesi için girişimde bulunacağız’ diye konuştu.

Hangi markalar rapora girdi?
GREENPEACE’in raporuna göre markalarda tespit edilen kimyasallar, doğaya karıştığı zaman kansere ve hormon bozukluğuna neden olabiliyor. Söz konusu 20 giyim markası ise şöyle sıralanıyor; Zara, Victoria’s Secret, Vera Moda, Vanci, Tommy Hilfiger, Only, Metersbonwe, Marks&Spencer, Mango, Levi’s, Jack&Johns, H&M, GAP, Esprit, Diesel, Calvin Klein, C&A, Blazek, Benetton, Armani. Bu markalar içinde Zara, hem hormonal bozukluklara hem de kansere neden olan kimyasallar açığa çıkaran tek markaydı.

İLGİLİ KONULARIMIZA DA GÖZATIN!

Konu ve iddia edilen firmalar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için tıklayın..

Tepkinizi göstermek ve ZARA’yı Detoxla kampanyası için tıklayın..

Giysilerimizi kanserojen maddelerden arındırmak için nelere dikkat etmeliyiz?Yıkamak çözüm mü,kaç derecede?..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.