2 Mart 2014 86. Oscar Ödülleri Sahipleri / Oscar Ödülleri Tam Liste

86. Oscar Ödülleri, 2 Mart 2014 tarihinde sahiplerini bulacak.

Tüm dünyanın merakla beklediği OSCAR ÖDÜLLERİ sahiplerini dün gece sabaha karşı buldu. 86. Oscar Ödüllerini kazanan isimler haberimizde86. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. En İyi Film ödülünü 12 Years A Slave alırken, Gravity En İyi Yönetmen dahil dahil toplam 6 ödül kazanarak geceye damgasını vurdu. En İyi Erkek Oyuncu Matthew McConaughey ve En İyi Kadın Oyuncu Cate Blanchett seçildi.

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri Oscar’lar, ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen muhteşem bir törenle sahiplerini buldu. Tören öncesi yapılan geleneksel “kırmızı halı” yürüyüşü, yine nefes kesti. Ünlü isimler bu sene de adeta şıklık yarışı yaptı.

86. OSCAR ÖDÜLLERİNDE REKOR GELDİ

Programı ise ABD’nin başarılı komedyen ve talk show’cularından Ellen DeGeneres sundu. İkinci kez Akademi Ödüllerini sunan DeGeneres’ın Twitter hesabından paylaştığı ’selfie’, 1 milyon 300 binin üzerinde retweet alarak rekor kırdı.

EN İYİ FİLM “12 YILLIK ESARET”

Kazananların açıklanmasına geçilmesiyle birlikte Dolby Tiyatrosu’nda heyecan tavan yaptı. En İyi Film, gerçek bir hikayeden beyaz perdeye aktarılan “12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret) oldu. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ’Blue Jasmine’deki performansıyla Cate Blanchett’a, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü de ’Dallas Buyers Club’taki oyunculuğu ile Matthew McConaughey’ye gitti.

İşte ödül kategorileri:

En İyi Film: 12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret)

En İyi Yönetmen: 
Alfonso Cuarón / Gravity

En İyi Kadın Oyuncu: 
Cate Blanchett / Blue Jasmine (Mavi Yasemin)

En İyi Erkek Oyuncu: Matthew McConaughey / Dallas Buyers Club (Sınırsızlar Kulübü)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: 
Jared Leto / Dallas Buyers Club

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: 
Lupita Nyong’o / 12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret)

En İyi Görüntü Yönetmeni: 
EmmanuelLubezki / Gravity

En İyi Kostüm Tasarımı: 
Catherine Martin / The Great Gatsby

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı: 
Adruitha Lee, Robin Mathews / Dallas Buyers Club

En İyi Kısa Animasyon: 
Mr. Hublot / Laurent Witz ve Alexandre Espigares

En İyi Animasyon: 
Frozen

En İyi Kurgu: 
Gravity / Alfonso Cuarón ve Mark Sanger

En İyi Yapım Tasarımı: 
Catherine Martin ve Beverly Dean / The Great Gatsby

En İyi Orijinal Müzik: 
Steven Price / Gravity

En İyi Şarkı: 
Let It Go / Kristen Anderson Lopez ve Robert Lopez, Frozen animasyon filmiyle

En İyi Görsel Efekt: 
Tim Webber ve Brian Cox /Gravity (Yerçekimi)

En iyi Kısa Film: 
Helium / Anders Walter ve Kim Magnusson

En İyi Kısa Belgesel: 
The Lady in Number 6 / Malcolm Clarke ve Nicholas Reed

En İyi Belgesel: 
20 Feet From Stardom / Morgan Neville, Gil Frieseri ve Caitrin Rogers

En İyi Yabancı Film: 
The Great Beauty (Muhteşem Güzellik) / Paolo Sorrentino – İtalya

En İyi Ses Miksajı: 
Gravity / Skip Levsay

En İyi Ses Kurgusu: 
Gravity

En İyi Uyarlama Senaryo: 
John Ridley / 12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret)

En İyi Özgün Senaryo: 
Spike Jonze / Her (Aşk)

Oscar‘ın ‘En İyi Film’i ’12 Yıllık Esaret’ çocuklara izletilecek, 1853’ten kalma anı defteri dağıtılacak.

Yönetmenliğini Steve McQueen’in üstlendiği, başrollerinde Chiwetel Ejiofor ve Michael Fassbender’ın paylaştığı ve bu gece ‘En İyi Film’ Oscar’ını alan ırkçılık temelli dram filmi “12 Yıllık Esaret / 12 Years a Slave”, ABD okullarında öğrencilere gösterilecek.

Çocuklara filmin izletilmesinin yanı sıra Solomon Northup tarafından 1853 yılında kaleme alınan anı defteri de dağıtılacak. Variety’nin haberine göre The National School Boards Association (Ulusal Okul Kurulları Derneği) filmin bütün liselerde gösterilmesini zorunlu hale getirdi. Eylül ayında yeni okul döneminin başlamasıyla birlikte işleme konulacak olan bu kararın temeli Hollywood’un eğitim aracı olarak da kullanılabileceğini kanıtlanması. Projeye destek veren Amerikan talk show sunucusu Montel Williams, “Hollywood güçlü durumdayken çarpıcı filmler güçlü eğitim araçları olarak kullanılabilir. Bu film eşsiz bir şekilde Amerikan tarihinin utanç duyduğu bir aralığı gözler önüne seriyor. Bu film öğrencilerde geçmişteki kötülükleri tekrarlamama isteğini yaratırken daha parlak ve güzel bir gelecek yaratabilmeleri için de ilham verecek” diye konuştu.

Amerika’da 1800’lerin ortalarında yaşayan Solomon Northup’un gerçek hikayesine dayanan ve başrollerini Chiwetel Ejiofor, Michael K. Williams ve Michael Fassbender’ın paylaştığı “12 Yıllık Esaret / 12 Years a Slave” filmi 1841’de yasadışı bir şekilde, özgür bir adamken köle olarak satılan Solomon Northup’ın hikayesini anlatıyor.

Yılın selfie pozu Oscar’dan geldi

86. Oscar Ödül Töreni‘nde Ellen DeGeneres’in çektiği selfie pozu kısa sürede paylaşım rekoru kırdı.Sinema dünyasının en prestijli ödülleri bu sabah karşı sahiplerini buldu. Oscar Ödül Töreni‘ne ünlü komedyen Ellen DeGeneres’in ünlü oyuncularla çektiği selfie pozu damgasını vurdu.

1052147501347

PAYLAŞIM REKORU KIRDI

KARNI AÇ OLAN VAR MI?

Los Angeles’ta yağmurlu bir günde yapılan Oscar töreni, ünlü kadın komedyen Ellen Degeneres’in esprili şeklide adayları tek tek tanıtmasıyla başladı. DeGeneres, yaptığı monologlarla salonu kahkahalara boğdu. DeGeneres daha önce de 2007 yılında aynı salonda eğlenceli bir Oscar töreni sunmuştu.

Gecenin ilerleyen saatlerinde bir ara ”karnı aç olan var mı” diye soran DeGeneres’in sözlerini şaka zanneden izleyiciler, birden salona bir pizza dağıtıcısının girmesiyle şaşkına döndüler. Gelen bir kaç kutu pizzayı katılımcılara dilim dilim dağıtan ünlü komedyen, bir süre sonra pizza dağıttığı katılımcılardan pizzaların parasını şapkasına toplayarak şakalarına devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.