Yalçın Akdoğan TRT’nin Filinta Dizisi Setinde

Trt 1 de yeni dizisi bir Osmanlı Polisiye Filmi olarak ekranlara gelecek Filinta Dizisi yakında yayınlanmaya başlayacak. Trt bu sezon iddialı yapımları ile dikkat çekiyor. Geçtiğimiz çarşamba günü ikinci bölümü yayınlanan Diriliş Ertuğrul Dizisi çok beğenilmiş ve izleyiciden tam not almıştı. Şimdi benzer şekilde Filinta Dizisi ekranlara çıkmaya hazırlanıyor. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da bu gün Filinta’ adlı tarihi dizinin çekildiği Kocaeli’de bulunan Seka Film Platosu’nda idi.

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan platoda incelemelerle Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın yanı sıra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kocaeli Emniyet Müdür Levent Yarımel ve TRT yetkilileri ile ‘Filinta’ adlı tarihi dizinin set ekibi katıldı.

Bu Tarih Yok !

Seka Film Platoları’nda dizi için kurulan alanı gezen ve set ekibinden bilgiler alan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve beraberindeki heyet daha sonra dizinin ilk 10 dakikalık bölümünü birlikte izlediler. Sunumun ardından konuşan Akdoğan, “Hollywood’da o çekim teknikleri var. Makyaj kabiliyeti var ama bu tarih yok. Bu karakterler yok. Bu zenginlik yok. O bizde var” dedi.

Türkiye’nin Tanıtımına Katkısı var

Tarihi dizilerin Türkiye’nin tanıtımına olumlu etki yaptığını belirten Akdoğan, “Son dönemde Türkiye’nin bölgesel gücü ve etkisi, yumuşak gücü bu diziler sayesinde biraz daha arttı. Balkanlar’dan Kafkaslar’a, Orta Doğu’ya kadar Türkiye daha çok tanınıyor, daha çok biliniyor, merak ediliyor. Dizi sektöründeki bu gelişme hem ihracatımıza katkıda bulunuyor hem de turizmimize katkıda bulunuyor. Kültürel ürünlerimizin yayılmasına katkıda bulunuyor. Her açıdan Türkiyemiz’in tanıtımına katkıda bulunan ciddi bir sektör oluşmuş durumda” diye konuştu.

Yapılan dizilerin Hollywood tarzı yapımlar olmasının önemli olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, “Hollywood’da o çekim teknikleri var. Makyaj kabiliyeti var ama bu tarih yok. Bu karakterler yok. Bu zenginlik yok. O bizde var. İşte bu sanatsal özelliklerle bu tarihi kültürün geçmişinin bir araya getirilmesi inanıyorum ki daha büyük bir yankı meydana getirecektir” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.