30 Nisan 2014 Muhteşem Yüzyıl Hürrem Sultan’ın ölüm sahnesi

Hürrem Sultan (Vahide Gördüm) Muhteşem Yüzyıl dizisinde 30 Nisan 2014 tarihinde yayınlanacak bölümündeki ölüm sahnesiyle diziye veda edecek.

Muhteşem Yüzyıl’da Hürrem Sultan’ın ölüm tarihi belli oldu.

Muhteşem Yüzyıl’da bir devir kapanıyor. Amansız hastalığa yakalanan Hürrem Sultan hekimlerin tüm çabalarına rağmen iyileşmiyor. Ölümü kabul eden Hürrem Sultan, son isteğini Sultan Süleyman’a söylüyor. Hürrem tüm sevdiklerini yakınlarını büyük bir sofra kurarak yemekte topluyor. Hastalığı iyice ilerleyen Hürrem, Kanuni’nin kollarında ‘Bugün benim son günüm, güneş benim için bugün son defa doğdu’ diyor.

HÜRREM NASIL ÖLDÜ?

Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman’dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim’in tahta çıkışını göremedi. Oğullarını tahta varis yapmayı başaran Hürrem Sultan, 15 Nisan 1558’de İstanbul’da hayatını kaybetti. Hürrem Sultan’ın zehirlenerek ya da kadın hastalığı sonucu öldüğü düşünülür. Büyük bir cenaze töreninin ardından Süleymaniye Camisi avlusuna gömüldü. Mezarı üzerine türbesi eşi Sultan Süleyman tarafından yaptırıldı. Hürrem Sultan’ın ölümü sonrası çok üzülen eşi Kanuni Sultan Süleyman karısının vefatından sonra günümüzde İran’da bulunan bir şehrin ismini değiştirerek şehre Hürremabad ismini vermiştir. Şehrin ismi günümüzde de hala aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.