Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ
Yazarlar »  »  Yazı
Serkan Yılmaz

Yurt Dışında Nasıl İngilizce öğrenirim?

Eklenme : 27 Nisan 2014 23:10    Güncelleme : 28 Haziran 2015 16:41    Okunma : 8813

a aa

Yurt dışında Nasıl Yaşarım, nasıl İngilizce öğrenirim?  Yada nasıl Türkçemi Geliştirir geri dönerim…?

TO LEARN OR NOT TO LEARN…..

Üniversiteyi bitirmiş, daha yüksek maaş ve kariyer hayali kuran herkesin düşlerini süsler İngiltere’de yada Amerika’da okumak, İngilizce öğrenmek veya biraz gözünü karartıp yüksek Lisans yapmak.

Öncelikle şunu söylemeliyim;  zengin bir dayınız yoksa İngiltere ya da Amerika Hollywood filmlerinde olduğu gibi yüksek binalardan gösterişli gece hayatlarından ibaret bir yer değil. İlk günden son güne kadar bir çok sıkıntı sizi bekliyor.  Ancak, neden gittiğini ve ne yapmak istediğini bilenler için hayat hem Yurt dışında hem de Türkiye’ye geri döndüğü süreçte çok daha kolay olacaktır.  Deneyimleriniz ve öğrendikleriniz hedeflerinize ulaşma yolunda siz hep bir adım öne çıkaracaktır.  Eğer ben bu işi yaparım diyorsanız işte size birkaç altın tavsiye, hem de teorik değil pratik, görülmüş ve yaşanmış;

Yabancı dil öğrenmek için Yurt dışına gitmeye karar veren hemen herkesin ilk yaptığı şey hemen iyi bir danışmanlık firması aramaktır. Emin olun danışmanlık firmalarının bir çoğu sizden birkaç sene önce oralara gitmiş ve sizleri daha yüksek komisyon olabileceği okullara yönlendiren kişilerden ibarettir. Süper dedikleri okula gittiniz birde baktınız ki burası küçük Türkiye! herkesin ismi Ali herkesin ismi veli! Kiminle pratik yapacaksınız?  Sizi yönlendirdikleri okulu çok ama çok iyi araştırın mümkünse kendi işinizi kendiniz halledin varsa yurt dışındaki arkadaşlarınızdan yardım alın, gideceğiniz okulu kendiniz bulun forumlardan araştırın emin olun bu şekilde aynı okula daha ucuza kayıt yaptırabilirsiniz nihayetinde okullar ödeyecekleri komisyon ücretlerini de sizden aldıkları okul ücretine ilave ediyorlar. Şahsen bu yöntemle aynı okula % 30 daha ucuza kayıt yaptırdım. Unutmayın ki yurt dışında her kuruşa ihtiyacınız olacak. İngilizce öğrenmekte anahtar kelime Barbekü partilerinin sıkça yapıldığı pahalı bir okula gitmek değil sıkı çalışmak ve çalıştıklarını pratiğe dökebilecek ortamlar yaratmaktır.

İkinci aşama olan vize alımı birazda şansa bağlı olmakla birlikte bu konuda en önemli husus vize aşamasında ilgili görevliyi konuşmanız veya sunduğunuz evrakların içeriği ile “benim imkanlarım orada şu kadar süre yaşamaya yeterli, İngilizce öğrenip ülkeme geri döneceğim, ülkenizde kalıcı olmaya niyetim yok” imajını çizebilmektir. Vize başvurunuz onaylandıktan sonra sıra geldi bilet almaya. İsim vermiyorum, İyi araştırırsanız birazda erken alırsanız beklentinizin çok daha altına bilet alabilirsiniz. İlk girişiniz olduğu için havaalanında bir müddet bekletip sorgulayabilirler endişelenecek bir şey yok. Bu aşamada insan acaba beni geri mi döndürecekler diye oldukça tedirgin oluyor ancak öğrenci olduğunuzu ispatlayan belgeleri gösterdikten sonra size hoş geldiniz demekten başka çareleri yok.

Daha öncede söylediğim gibi anahtar kelime sıkı çalışmak ve çalıştıklarını pratiğe dökebilecek ortamlar yaratmaktır. Yurt dışına adım atınca İngilizce bilgisi teneffüs ettiğiniz hava ile birlikte iliklerinize işlemez yada yurt dışında sadece yaşıyor olmak sizi İngilizce profesörü yapmaz. Kısıtlı olan vize sürenizi çok iyi değerlendirmeli ve asıl amacınıza odaklanmalısınız. Türk öğrencilerin en çok yaptığı hatalarda bu noktada başlıyor. Bir anda kendinizi her şeyi serbestçe yaşayabildiğiniz bir ülkede bulur ve kendinizi kaybedersiniz yada Kur farkından dolayı kazandığınız para tatlı gelir ve asıl amacınızdan saparsınız. Genellikle Türk öğrenciler bir yerlerde çalışmaya başladıkları zaman (ki bu genellikler Türk restoranları oluyor) kazandıkları parayı hemen TL ye çevirip Çapraz Kur hastalığına yakalanıyor ” vay be ayda bu kadar para kazanıyorum” deyip paranın sıcaklığına kapılıyor, sonra okula geç kalmalar, derse gitmemeler, sabahtan akşama kadar Türk restoran ve cafelerinde mesai arkadaşları ile bitip tükenmeyen Türkçe muhabbetler… vs. bunu izliyor. Birde bakmışsınız ki ya Home office’den vizenizin iptal edilebileceğine dair uyarı gelmiş yada vizenizin bitmesine 1 aydan az kalmış ve geliştirdiğinizi tek şey Türkçeniz olmuş. Olamaz demeyin, senelerdir yurt dışında olup da hala derdini anlatamayan çok kişi tanıdım.

Benim tavsiyem ise; Hayatınızın çok önemli olan kendinize çok şeyler katabileceğiniz bu dönemi çok iyi değerlendirmeniz ve dozajı aşmış günlük eğlencelere ile heba etmemenizdir. İlla çalışmak zorundaysanız az ama öz kazanabileceğiniz yabancılarla daha çok içli dışlı olabileceğiniz ortamlarda iş bulmaya çabalamanız, Mesela, elit mekanlara part-time personel gönderen ajanslar ile çalışabilirsiniz. Bu ajanslar İngiliz öğrencilere de iş imkanı sağlaması açısından ana dili İngilizce olan arkadaşlar edinmenizde de yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak; Cesur olun, yaşınız, mesleğiniz, cinsiyetiniz ne olursa olsun yurt dışına çıkmaktan yeni yerler görmekten, yeni insanlar tanımaktan, yeni kültürler öğrenmekten korkmayın. Hiçbir şey için geç kalmış değilsiniz.

Saygılarımla

Serkan YILMAZ


SENDE YORUM YAP !
Bu Habere 4 Yorum Yapılmıştır.
 • Omer Kulaksiz diyor ki ;
  03 Ocak 2014 13:55

  Serkan bey verdiginiz bilgilerden dolayi cok tesekkur ederim. Cok bilgi kirliliginin oldugu bir ortamda yazdiklariniz planlarimi netlestirmemde cok yardimci oldu. sizinle nasil iletisime gecebiliriz ?

 • Mustafa Mustafa diyor ki ;
  03 Ocak 2014 22:34

  Keşke bu yazınızı vizem reddedilmeden önce okusaydım 🙂

 • Satı Gapcuk diyor ki ;
  04 Ocak 2014 3:37

  Serkan bey yazınızı okudum. Merak ettiğim konu gerçekten dil dile değmeden dil öğrenilmez mi ? Yani illa ingiltereye gidince yabancı birinin diline dilimizi değdirmeli miyiz? nasıl oluyor bu karı kız olayları oralarda? Orda kızlar teklif ediyor diyorlar doğru mu?

 • Uğur ŞAHİN diyor ki ;
  04 Ocak 2014 15:13

  Yoğun bir araştırma aşamasında, Serkan Bey’in vermiş olduğu bu net ve tecrübeyle sabit doğru bilgilerin bir çok arkadaşımıza faydalı olacağı kanaatindeyim. Son cümle ise çok etkileyici… “Hiç bir şey için geç kalmış değilsiniz!”

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik