Kategoriler
Köşe Yazıları

Ücretsiz Ekspertiz Yapılır ! Fiyaskosu

Sık sık emlakçı vitrinlerinde görürsünüz bu cümleyi. Evini satmak isteyenleri cezp etmek için konulmuş bir reklam cümlesidir. Aslında kötü amacı da yoktur, emlakçı kardeşim halka bedava hizmet vermek istemektedir, bi nevi kamu hizmeti  miiiii acaba?

Hiç duydunuz mu ? bedava mimari proje çizilir, ya da muhasebeniz bedava tutulur ? Bedava diş çekilir ?

Muhtemelen duymadınız. Çünkü bahse konu hizmetler; uzmanlık gerektiren, eğitim, tecrübe, bilgi, emek gerektiren en önemlisi yapana sorumluluk yükleyen hizmetlerdir. Ama emlakçı kardeşim camına bunu yazarken en ufak rahatsızlık duymaz. Yanlış mı oldu satılmaz, düşürürüz değeri, düşük mü oldu, boşver ben komisyonumu alırım.

(“Eksper bana soruyo zaten” diyen ..tü kalkmış emlakçılar da vardır, bu tipler raporlarda 3 emsal bulma zorunluluğu, uğraşmak istemeyen eksperin emlakçı ya sordum emsal budur diye rapora isimlerinin yazıldığını bilmezler. Kendi söyledikleri rakamı eksper rapora yazar sanırlar. Eksperin fiyat hakkında bilgisi yok ben söyledim sanırlar. Eksperlerin yüzyüze bakacaz kalbini kırmayalım, saygıda kusur etmeyelim tavrını anlamazlar. Bunların bu kadar havalanmalarına sebep bankacılardır ya hadi neyse)

Sorunun 2 önemli nedeni vardır;

1-Emlakçı kardeşimin konunun bu kadar içinde olup, bi o kadar dışında durmasıdır. İzah edeyim; Emlakçı, konut finansmanında evin bulunması ve satın alınmasında önemli saç ayaklarından biri olduğu halde, dairesini krediye uygun diye pazarlarken aslında krediye uygun olup olmadığının bilinmesi konusunda çok cüzi bilgiye sahip olup; bu konu hakkında araştırma yapmayı da kendine görev olarak görmemektedir.

2-Ekspertizin ne olduğunun bilinmemesidir.  Ne emlakçının, ne de alıcısı ya da satıcının bu konu hakkında bildikleri; emlakçının “biz hallederiz benim şubede bilmemne hanımla aram çok iyi, sen merak etme” sözlerinden öteye gidememektedir. Ekspertiz bir daireye piyasada alınıp, satılabilir değer belirlenmesidir sanılır, halbuki işlem bu değildir.

İşte bu emlakçı vitrinine kadar düşen yaptığımız iş, emlakçıların ve konu hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan arkadaşların tutumları sayesinde işlemin saygınlığı kalmamış, işlem alalade sıradan basit işlem haline getirilmiştir. Bu algı, ekspertiz işlemlerinin ücretlerini de düşürmekte, kredi teminatının  sıhhati; işin ücretinin düşürülmesiyle kalitesiz ve sürümden kazanmak maksatlı özensiz yapıldığından tehlikeye girmektedir.

300-TL bedel ödenerek çağırılan eksper dairenin krediye uygun olmadığını bankaya bildirdiğinde, tüm küfürleri alıcı gözetiminde, emlakçı tarafından yerken; daireyi krediye uygun diyerek pazarlayan; işin sonunda alacağı 5000-TL nin havaya uçmasından rahatsız emlakçıya, krediye uygun olmayan daireyi krediye uygunmuş gibi pazarlaması konusunda herhangi bir sorumluluk düşmemektedir. Bu adil değildir.

Gelelim sonuca;

Konuştuklarından ötürü sorumluluğu bulunmayan insanlardan sorumluluk bekleyemeyeceğimize göre,  kredi ile almaya kalktığımız mülke eksperden ötürü kredi çıkmazsa, ona küfür etmektense, bankanın kendisine almak istemediği (kredi vermeyerek) mülkü bize itelemeye çalışanlar olduğunu , bu mülkü gelecekte de krediyle satmak zorunda kaldığımızda böyle bir sorunla karşılaşmak yerine bugün bu sorunun ortaya çıkmasında emeği olan eksper arkadaşa teşekkür edelim.

Eksperliği aşağıdaki gibi yazan arkadaşlara bu işi yaptırmayalım.

 

 

 

 

ATIL UZUN
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı
SPK Lisans No: 401221

“Ücretsiz Ekspertiz Yapılır ! Fiyaskosu” için bir yanıt

Yazmış olduğun tüm bilgilere ve görüşlerine katılmamak içten degil Sn Atıl Uzun. Belirtmiş olduğun konularda değerleme uzmanları dışındaki konu tüketici kanunlatindan vatandaşlarin yeteri kadar faydalanamamasi, açılan davaların sureci, insanlarin adelet aramasindaki çekingenligi gibi nedenler sıralanabilir. Biz değerleme uzmanlari için ise yukarı belirttiğiniz konular dışında sektörümuzdeki eşitsizlikler, akil olmayan, yaptığımiz işin sorumlulugunu bilmeyen, eğitim eksikliği bulunan kişilerin çalışması ya da çalıştırılması da emlak simsarlari ve de değerleme sektöründe büyük işveren konumundaki bankalarin bizler hakkındaki olumsuz görüşlerine neden olduğunu da unutmamaliyiz. Her ne kadar ücretler konusunda bile meslek birlikleri ortak bir tutum sergileyemezken, uzun süredir rapor standartlarini belirleyemezken, hala çalışanlarının maaşlarını SGK ya tam bildirim yapmayan askeri ücret veren SPK lisanslı olduğunu tüm platformlarda gururla ifade eden firmalarımiz varken bizlerle iş yapan diğer sektörlerin bizler hakkında olumsuz bur tavır sergilemesine şaşırmamak gerektiği kanaatindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.