Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Yazarlar »  »  Yazı
Atıl Uzun

Resmi kurumlar arasında entegrasyon ( Gayrimenkul mevzuatı açısından)

Eklenme : 10 Mart 2015 14:14    Güncelleme : 18 Mart 2015 17:23    Okunma : 1117

 

Ne İş yapıyoruz? Gayrimenkul değerlemesi. Neden yapıyoruz? İhtiyaç.

İnsanoğlunun bulduğu, icat ettiği, gün yüzüne çıkardığı her kavram, nesne ihtiyaçtan yapılmış. Dünyanın diğer ülkelerinde, bizim iş tanımımıza birebir uyan bir meslek bulunmamakta. Belki, yaptığımız işin bir kısmı için farklı bir iş tanımı ile farklı bir meslek, bir kısmı için farklı bir iş tanımı ile farklı bir meslek mevcut olabilir. İş yükümüzün bu kadar büyük olmasının başlıca nedenlerinden biri, ülkemizde idari kurumlar arasında entegrasyondaki eksiklikler, bir diğeri; gelişmiş ülkelerdeki şehirleşme prensiplerinin bizde uygulama güçlükleri, bir diğeri insanların emeksiz rant elde etme alışkanlıklarına sahip olması, vergi sistemindeki eksiklikler, aksaklıklar ve bir sürü sosyo ekonomik nedenler, nedenlerr.

Bahsettiğim tüm konular ayrı bir makale konusu olmakla birlikte, asıl değinmek istediğim konu; Gayrimenkul Değerleme Uzmanı sıfatına sahip olan kişinin iş yükünü hafifleteceğine inandığım “idari kurumlar arasında entegrasyon eksikliği” bölümüdür.

Eksper arkadaşım; mülkiyetle ilgili kavramların araştırmasını yaparken; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüklerinde inceleme yaparken, ruhsat, proje, imar benzeri bilgileri Yerel Belediyelerden edinmekte. Ve bu 2 kurumun, entegrasyon namına birbirleri ile tek ilişkisi, daire satılırken, Tapu Müdürlüğü’ndeki memur abimin “Bunun rayiç bedelini gösterir evrakı, belediyeden aldınız mı?” cümlesinden ibaret.

Dairesinde yanlış numarataj tespit edildiğinde, Tapu Müdürü’ ne eksper aratılıp “kat mülkiyetli yerde yanlışlık mı olur gülüm” dedirtildiğinde, 50 yıllık Tapu Müdürü ile 3 yıllık tecrübesi olan genç eksper arkadaşım bir anda karşı karşıya bırakılıyor. Neden? nedeni tartışılır, çözüm yolları aranılır, Tapu müdürlüğündeki vatandaşın sadece kağıt üzerinde işlem yaptığı, Belediyedeki mıntıka mühendisinin sahada tespit yapıp mülkiyetten bi haber olduğu gözlemlenir. Bunun entegrasyonu görevi eksperin midir? Değildir, olmamalıdır.

Bizde görüyoruz eksikliği, var mı, çözümü ? sen bana ondan haber ver!

“Sistemi kurdum, TCK yi giriyorsun, tüm seceren tüm devlet kurumlarında çıkıyor, parmak iziyle çalışırım ben” diyen devlet, bu işe de el atmalıdır. Belediye’nin saha çalışması ile tespit ettiği, binanın tüm maliklerini ilgilendiren olumsuz durumların ( büyümelerle ilgili, yapı tatilleri, yıkım kararları, kat irtifakına aykırı konumlandırmalar) tapu siciline tescil edilmesi gerekir. Bir taşınmazın takyidat belgesi, ön inceleme niteliğinde olmalıdır. Ekspere sıra gelmeden, alıcı; bina ile ilgili olumsuz tespitler hakkında bilgi sahibi olmalı. Tapu Müdürlüğü’nde çalışan arkadaş, taşınmaz üzerindeki şerhleri alıcıya okurken “bunun üzerinde Belediyenin “yapı tatili, yıkım kararı” şerhi mevcut, krediye başvurmadan önce bir gidin Belediyede dosyasını inceleyin” demeli.

Bu uygulama bütün sorunlarımızı çözer mi? Çözmez, ama bir adımdır.

ATIL UZUN

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı- SPK L.No: 401221

 

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik