Kategoriler
Köşe Yazıları

Para ile İmanın Kimde Olduğu Belli olmaz

Hiçbir dönem yoktur ki: malımızın  ifşasına bu kadar gönüllü olalım, mülkümüzü  sergilemekten bu kadar gurur duyalım.  Zengin olan zenginliğini göstermek için Audi Mercedes yada Bmw biner, kaza kadere  inanmasına  rağmen bir çekirdek ailenin 6 aylık mutfak gideri kadar kasko parası öder: çünkü mal canın yongasıdır. Oturduğu evin  , eşyalarının  , yaşadığı lüksün resimlerini, Gezdiği Avrupa şehirlerinin  resimlerini sosyal medyada paylaşır.

Mal niçin var ki . Göstermeyeceksek niye kazanıyoruz  di mi?  Özel hayatın gizliliğinin bu kadar önemsizleştiği  hiç bir dönem olmamıştı.

Bunlar hep kapitalist rejimin getirdiklerinin  sonuçları.  Özendirmeler, tüketim alışkanlıklarımızı  öğrenmenin  ötesine geçip onları yönlendirme,  gizli hayatın kalmaması için kendi rızanla  tüm bilgilerini  teşhir etme.

Paranın kimde olduğunu  biliyorlar  ama yetmiyor imanın kimde olduğunu da bilmek istiyorlar. Farklı fikirlere tahammül edemeyen toplumlar yaratıp  kim kiminle ilişki halinde, diyaloğu var;  hepsini kendi rızamızla  ifşa etmemizi  sağlıyorlar .

Hemde öyle ki : bunu “eve gidince internete girerek  yapma, O kadar bekleyemeyiz,  eline birer cihaz verelim neredesin kimlerle ne yapıyorsun  hemen bize bildir”  demişler.  Bizde bu oyuna gelmişiz.

George Orwell  ın 1984 adlı kitabında anlatılan dünya düzeni tam da bu olsa gerek.

ATIL UZUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.