Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Yazarlar »  »  Yazı
Atıl Uzun

Mutluluğu Sahip Olmakta Arama !

Eklenme : 19 Eylül 2017 17:33    Güncelleme : 20 Eylül 2017 15:30    Okunma : 1365

Kapitalist düzenin 1 numaralı olgusu; tüketim toplumları yaratmak. Sürekli tüketen toplumlarda, mutluluk miktarı ; zamanla edinilen şeylerle doğru orantılı hale getirildi.  Gençlerin hedefleri; hep sahip olmak üzerine kurulu. Meslek sahibi olmalarındaki bir numaralı amaç para sahibi olmak ve sahip olunan parayla da yine diğerlerinin sahip olamadığı şeylere sahip olmak.

30-40 yaşlarındaki insanlar; ev , araba, motosiklet, tekne, karavan, yazlık alarak mutlu olacağını düşünürken, 3-4 yaşındaki çocukları; oyuncak araba, bisiklet, kaykay, scooter, barbie bebek alarak mutlu olacağını düşünmekte. Ama çocuklarımızı suçlamıyorum, çünkü dediğim gibi çocuklar bunu bizden öğrendi.

Paraya ve sahip olmaya odaklanan nesiller ürettik ki; buradan geriye dönüş hiç kolay değil.

Sahip olduklarını kaybetmemek için sokağa çıkmamaya başlayanlar, Malına kul olanlar var. Ben onlardan değilim diyenleri duyar gibiyim, ama sürekli faturaları ödemekten bıktıysan, eskiyen eşyaları değiştirmekten gına geldiyse, aldığın eşyaların taksitleri kredi kartının limitini taşırdıysa, evlerinin vergisi , sigortası, arabalarının muayenesi, yıkaması, lastiği bakımı boku püsüründen bıktıysan o zaman sende malının kölesi olmuş olabilirsin.

Ömür boyu yiyemeyeceğinden fazlasını biriktirmeye başladıysan, “kendimiz için değil çocuğumuz için” biriktiriyoruz demeye başladıysan sende o gruba girmiş olabilirsin.

Mutluluğu; “birlikte olmakta, birlik olmakta bulan” nesiller yetiştirebilirsek işte o zaman aydınlıklara çıkacağımız ümidine sahip olabiliriz. Mutluluk sahip olmak değil, OLMAKTIR.

 

ATIL UZUN

 

 

 

 

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik