Habeler, haber
DOLAR
8,449 / 0,35
EURO
10,207 / 0,32
ALTIN
493,933 / 0,49
BİST
1.441,3 / -0,25
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Yazarlar »  »  Yazı
Atıl Uzun

Muhalif Olma Modası

Eklenme : 21 Temmuz 2017 14:43    Güncelleme : 10 Ağustos 2017 17:11    Okunma : 1245

Bu aralar muhalif olmak moda,

Yıllarca özümden olmayan, batı medeniyetlerinden monte eğitim sistemlerinde yoğurulmuş, kapitalist rejimin kışkırtıcılığı ile beslenen bedeninin özgürlüğü tattığı; kanın deli aktığı üniversite yıllarında her şeye muhalif olmak. Herkes gibi olmama modası.

Koyun olmadığını ispatlama, çoğunluk değil; azınlık olmanın insana verdiği “doğru yolda” olan elit kesim olmanın verdiği mutluluk,

Cahil cühela takımıyla aynı safta olmaktansa, neye hizmet ettiğini bilmeyen aydınlarla kol kola yürüme hevesi, ülkenin çağdaş, kültürlü, aydınları ile aynı safta olmanın verdiği gururu tatmak.

Devrimin karşı koyulmaz hazzını yaşamak isteyip; kelebekler gibi uçma, yaktığı araba lastiklerinin dumanında omuz omuza kolluk kuvvetleriyle çatışma merakı.

Hayatını daha anlamlı kılmaya çalışma hevesi.

Bazen; çalışmadan hiçbir şeye sahip olamayacağını öğrendiğinde yüzüne yediğin tokatla sermayeye düşman olmanın kızgınlığıyla bu modaya uyar, bazen; hiç bir zaman çalışmak zorunda kalmayacağını bilen zengin züppeliğin can sıkıntısıyla katılır bu modaya.

Hayatındaki boşlukları kapatmak için katılan da çok bu modaya, çaresizlik hissiyatının panzehiri olarak gören de var direniş eğilimini.

ilk bahar yağmuru gibi bekler, kolluk kuvvetlerinin sıktığı suyu, bu modaya katılanlar.Kendi hikayenin kahramanı olmanın tek yolunu sokaklarda vandallık olarak görenlerin katıldığı bir moda.

Kahramanlık destanlarını; gerçek askerler, tanklar önünde değil, “kimsenin canını yakmayın” emri almış plastik mermileri ve gaz bombalarından başka bir şeyi olmayan kolluk kuvvetleri üzerinden yazan bir neslin katıldığı moda.

Yediği ekmeği inkar etme, özünü yitirme, aslını inkar modası.

Ama unutmamak lazım, bu modadan etkilenenlerin önüne 10 yıl sonra, bugünkü fotoğraflarını koyarlar. Önemli olan modayı değil, sana yakışanı yapmak.

 

ATIL UZUN

 

 

 

 

 

 

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik