Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Yazarlar »  »  Yazı
Atıl Uzun

İstanbul’da Gayrimenkul Değerlerinin Önlenemez Yükselişi

Eklenme : 28 Şubat 2017 15:13    Güncelleme : 10 Ağustos 2017 16:30    Okunma : 1257

Hepimizin arkadaşı, eşi, dostu, komşusu vardır; “ abi ben bu gayrimenkul fiyatlarını anlamıyorum, bunların hepsi balon, bir gün patlayacak”.

Ben bu ve buna benzer ifadeler meramını anlatmaya çalışan, gayrimenkul yatırımı yapmak için balonun patlamasını yıllardır bekleyen birçok kişi tanıdım. Bu kişilerin umutlarını kırmamak için onlara “ çok beklersin” demedim, ama işte buradan söylüyorum. “çok beklersin” .

Şehirciliğin ne olduğunu bilmediğimizden, nüfusun homojen dağılımını bir türlü öğrenemediğimizden, göçe çare bulamadığımızdan, İstanbul daki bu değer artışına dur diyemiyoruz. Uzun zaman da denebileceğini sanmıyorum. Keza; yine ulaşım yatırımları; mecburen, nüfusun yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelere yapılmakta.

Ha, “niye yapılıyor?” demiyorum. Mecburiyetten yapıldığını bende görebiliyorum. Ama bu yatırımların hepsinin kısa vadeli çözüm olduğunu görmek için kahin olmaya gerek yok. Biz ne zaman Vatandaşa İstanbul daki iş potansiyelini bulunduğu ilde sağlarsak o zaman İstanbul’da 1 m2 arsanın kıymetinin yükselişine dur diyebiliriz. O ana kadar; balonun patlamasını bekleyenlere “umarım siz görebilirsiniz” demekten başka temennim yok.

ATIL UZUN

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı-SPK L.No: 401221

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik