Kategoriler
Köşe Yazıları

Bu Ne Biçim Lisanslama Sınavı (SPL -gayrimenkul değerleme uzmanlığı)

yanlışSPL nin yaptığı lisanslama sınavlarının cevap anahtarını göreniniz var mıdır? Aman görmeyin, cevap anahtarı mayın tarlası gibi.  % 15-20 oranında iptal edilen sorularla dolu. Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı sınavında  Gayrimenkul Değerleme Esasları dersine ait  25 sorudan 5 i iptal edilmiştir-21-22 Eylül 2013 sınavı)

Yüz binlerce insanın girdiği bu sınavı kimler yapıyor? Hangi liyakatla yapıyor? Nasıl bir torba oluşturuluyor ve seçiliyor ki bu yüzdede iptal edilen soru istatistiğine sahip oluyor?

Bir de düzen oluşturulmuş, iptal prosedürü; iptal edilecek sorular kesin vardır, başvuranlar şuraya para yatırsın, iptal formlarını inceleyecek kişiler istihdam edelim, onları incelesin, şu kadar sürede geri dönsün, falan da filan.

Geri dönüşleri inceleyecek istihdamlardansa; daha liyakat sahibi kişilere bu sorular hazırlatılsa da, hiç çıkmamış soru uyduracağım derken; işi eline yüzüne bulaştıran bu insanlardan kurtulsak mı?

Ha sen kimsin? bunu sorguluyorsun diyen arkadaşlar vardır aranız da onlar bir susacak, ben TC vatandaşıyım. Emek hırsızlarını, hak çalanlara hesap sormak için biri olmaya gerek yoktur. Binlerce saat emekten bahsediyoruz burada, yüz binlerce kalifiye insanın binlerce saat emeğinden, hak başka nasıl yenir ki; bi yetim bulup elindeki ekmeği kapmakla mı yeniyor bu hak dedikleri. Hak böyle yenir işte.

Buna kim dur diyecek? “Biz bunun takipçisiyiz, yapılan hataların kaynağı şudur, düzeltmek için girişimimiz vardır,  sorumlulardan hesap soruyoruz, görevden aldık” diyecek biri yok mudur? Ne zaman olacaktır?

(Ek: 21-22 Eylül 2013 sınavı-A kitapçığı cevap anahtarı; yuvarlak içindeki cevaplar iptal edilen sorulardır)

26 Aralık 2014 Güncellemesi; Bu günlerde SPL nin yayınladığı açıklama; “sınav sorularına itiraz edebilirsiniz, ama bu günden sonra yapılacak sınavların sorularını yayınlamıyoruz.”

Dam başında saksağan vur beline kazmayı!!!!!!!

ATIL UZUN
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

 

“Bu Ne Biçim Lisanslama Sınavı (SPL -gayrimenkul değerleme uzmanlığı)” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.