Kategoriler
Köşe Yazıları

Borçlandır ve Yönet

Evet yukarıda okuduğunuz başlık, aslında yönetimde kullanılan bakış açılarından biriymiş. Nasıl mı olurmuş?  Vatandaşı borçlandırırmışsın, ne için olduğu önemli değil, önemli olan çokça borcu olması. Şaşalı yaşam, pırıl pırıl otomobiller, göz alıcı evler, sükseli eşyalar, ihtiyacın olmayan şeylere ihtiyacın varmış gibi hissedersin bir yerden sonra. Saç saç paraları diye reklam var ya, gözünüzün önünde canlansın diye söylüyorum. Buraya kadar her şey güzel; en güzel kıyafetler, lüks ve gösterişli eşyalar ve mülkler. İsrafın her türlüsünün kötü olduğunu bilerek söylüyorum ki; söz konusu harcamalar için öz sermaye kullansanız bile elden çıkarma bedellerinin düşük olması nedeni ile her türlü lüks tüketime karşıyım. Her zaman likiditesi en yüksek yatırımdan yanayım, ne demişler “malı satmak için alacaksın”.

Şimdi geleceğim konuysa, asıl yazının ana fikri olan, lüks harcama ve gerçekten ihtiyaç duyulmayan şeyler için borç kullanılması mevzu. Borç derken, hangimizin daire alırken kendisine arka çıkan arkadaşı oldu bilmiyorum ama bahse konu borçtan kastım, banka kredileri.

Borçlanmanın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine değinmek istemem. Ben psikoloji üzerindeki etkisinden bahsetmek istedim. Borcu olan bir insan, hayatının iplerini tek başına tutmuyor demektir. Kararlarının tümünde borçlarını göz önünde bulundurmak zorundadır. Borçlanan insan istikrar bozulmasın ister, mevcut düzendeki tüm farklılıklardan korkar, ihtimallerden bile gerilir.

O zaman ne yapalım, borçlanmayalım mı?

Borçlanın, borçlanın ama yedek akçeniz olsun, alırken her zaman kendinize “gerçekten ihtiyacım var mı? “ sorusunu sorun. Cebinizde olmayan parayı harcamaktan çekinin.

Unutmayın ki, krizler sadece; kriz esnasında cebinde parası olanları zengin edebilir, ötekileri fakir.

Dünya malı da dünyada kalır unutma.

Atıl Uzun
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı
SPK Lisans No: 401221

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.