Kategoriler
Köşe Yazıları

Kat İrtifakı nedir ? , Kat Mülkiyeti nedir ?

Kat irtifakı; imarlı parsel üzerinde; bağımsız bölümler için ( o binadaki her bir daire, dükkân vs. ) özgülenmiş arsa payları ile mimari projesi üzerinden hak tescilidir. Dikkatinizi çektiyse, mimari projesi üzerinden diyorum; çünkü mimari projesi olmayan hiçbir taşınmazda kat irtifakı kurulamaz. Neden kurulamaz? Neden mimari projeye ihtiyaç duyulur? Çünkü ilk cümlemizde bahsettiğimiz gibi söz konusu parsel üzerine yapılacak bir yapı mevcuttur ve yapı üzerinde en az 2 bağımsız bölüm bulunmaktadır. 2 bağımsız bölüm demek 2 ayrı tapu demektir ki; alınan her tapuya bir numara verilmesi gerekir. İşte mimari proje de söz konusu bağımsız bölümlerin neresi olduğu proje üzerinde numara verilmek suretiyle mülkiyet sınırları belirlenir. Dolayısıyla o binada 1 numaranın neresi olduğu 2 numaranın neresi olduğu hatta hangi katta, katta hangi konumda olduğu ancak mimari projesi üzerindeki numaralarla anlaşılabilir. Ne dedik? Mimari proje üzerinde hak tescili dedik, demek ki kat irtifakı kurulabilmesi için sadece mimari proje olması yeterlidir. Ortada bir bina yokken de kat irtifakı kurulabilir.

Kat mülkiyeti; kat irtifakının sonraki aşamasıdır, mimari projesi olan, kat irtifakı olan binanın basitçe; yasal süresi bitmeden (ruhsat süresince) eldeki projesine uygun, tamamlandığının belediyece tespitinin ardından kazanılan bir hukuksal haktır. Tapu siciline tescille kazanılır.
Akla gelen Sorular ve cevapları;

Kat irtifaklı yer krediye uygun mu dur? Cevap: Kat irtifakı, ortada bina yokken kurulan bir hak olduğu için, projesine uygun yapılmamışsa, krediye uygun değildir. İş bu nedenle her kat irtifaklı yer krediye uygundur diye bir şey yok.

Kat mülkiyetli yer krediye uygun mu dur? Cevap: Kat mülkiyeti, projesine uygun tamamlanmış yerlere verilen bir mülkiyet türü olduğundan, en azından mülkün bir bölümünün projesine uygun tamamlandığı aşikârdır. Ancak kat mülkiyet tapusu alındıktan sonra, projesinden farklı imalatlar bulunabilir, söz konusu imalatlar; mülkün yine krediye uygun olmamasına sebebiyet verebilir.

 

ATIL UZUN
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı
(SPK Lisans No: 401221)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.