ZARA’dan açıklama-Kanserojen İddialarına Ne cevap verdi?/29.11.2012

Greenpeace,zehirli giysiler raporu,kanserojen maddeler,hangi ünlü giyim markaları,firma sahipleri ne diyor?hangi hastalıklara sebep oluyor,Türkiye’deki giyim firmalarında da var mı, yıkamakla geçer mi,nasıl temizlenir, nelere dikkat edilir, Armani,Victoria Screet,Levi’s,Benetton,Gap,Türkiyedeki Zehirli Giysiler markaları

İspanyol markası Zara, Greenpeace’in eleştirilerine yanıt verdi. Ürünlerinin laboratuvar koşullarında kalite kontrolünden geçtiğini belirten Zara yetkilileri, kıyafetlerinin sağlık standartlarına uygun olduğunu ve müşterilerinin güvenliğini dikkate aldıklarını kaydetti.

Asya ülkelerinde üretim merkezleri, ayrıca çalışma koşulları nedeniyle de eleştiri oklarının hedefinde. Bangladeş’in başkenti Dakka’da hafta sonu bir tekstil fabrikasında çıkan yangın da dikkatlerin bir kez daha bu konuya çevrilmesine neden oldu. Fabrikada sağlık ve güvenlik standartlarının yerine getirilmemesi 100’den fazla kişinin canına mal oldu.

Avrupa Birliği de bu tür olayların önüne geçmek için Asya ülkelerinde üretim yapan Avrupalı firmalara şeffaflık yükümlülüğü getirmeyi hedefliyor. Buna göre, firmalar ürünlerinin hangi koşullarda üretildiği konusunda kamuoyunu bilgilendirmek zorunda olacak. Böylece tüketici, fabrikalarda çalışan işçilerin ve üretim merkezlerinin uluslararası kalite standartlarına uygun olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olacak.

(Deutsche Welle Türkçe)

İLGİLİ KONULARIMIZA DA GÖZATIN!

Neşter Programının ilgili bölümünü izlemek için tıklayarak, haber linkimizi açabilirsiniz..

Konu ve iddia edilen firmalar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için tıklayın..

Giysilerimizi kanserojen maddelerden arındırmak için nelere dikkat etmeliyiz?Yıkamak çözüm mü,kaç derecede?..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.