Yıldırım:6 Milyar Dolarlık Otoyol Projesi Başlıyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tahmini Proje Bedeli 6 Milyar Dolar Öngörülen GebzeOrhangaziİzmir Otoyolu Projesi’nde İlk Kazmayı En Geç Bu Yıl Sonunda Vurmayı Hedeflediklerini Söyledi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, tahmini proje bedeli 6 milyar dolar öngörülen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nde ilk kazmayı en geç bu yıl sonunda vurmayı hedeflediklerini söyledi.

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile ihale edilen projede, Nurol-Özaltın-Astaldi-Yüksel-Göçay Grubu’nun 22 yıl 4 ay yapım ve işletme süresi teklifinin uygun bulunmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, projenin Türkiye’nin en büyük yap-işlet-devret projesi olduğuna işaret eden Yıldırım, “Dünyanın en büyük 2. asma köprüsü İzmit’e gerdanlık olarak geçirilecek” dedi.

Yıldırım, son 6 yılda ulaşım altyapıları alanında Cumhuriyet tarihinin rekor yatırımlarını gerçekleştirdiklerini anlatarak, YİD projeleri de dahil edildiğinde bu yatırımların parasal değerinin 85 milyar TL olduğunu vurguladı.

“Krize karşı ilk test” dediği Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi testinden geçtiklerini düşündüğünü ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

“İkinci test, 3. boğaz köprüsü. Önümüzdeki birkaç ay içinde ihale ilanına çıkmayı planlıyoruz. İhale komisyonu projeyi değerlendirip kararını verecek. Ben de onayladım. Bundan sonra YPK kararı olacak. Daha sonra yüklenici firmalara yer teslimi yapılacak. Yükleniciler gerekli hazırlıkları yapınca, iş fiilen başlayacak, kazmayı vuracağız. Hedefimiz, tüm bu işleri bu yıl içinde tamamlamak. En geç bu yıl sonunda projede ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.