Yezidilerin buruk bayramı

Sincar’ı terk ederek göç etmek zorunda kalan binlerce Yezidi, Batman’da kaldıkları Esentepe konuk evinde kutsal bayramları olan Yezidi bayramını bu yıl buruk karşıladı.
Her yıl Aralık ayının ikinci Cuma günü kutlanan bayramdan Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri oruç tutulur. Bu gün oruçlarını açan Yezidiler bayramlarını bayram gibi kutlayamadıklarını kaydetti. Nuran Ezidi, üç gün oruç tuttuğunu ancak oruçlarının Sincar’da yaşanan vahşet nedeniyle gözyaşları arasında geçtiğini söyledi.

“IŞİD BAYRAMIMIZI DA ALDI”
Oruç sonrası bayram gününde Laleş’te olmaları gerektiğini kaydeden Nuran Ezidi, “Bu gün bizim için çok ağır bir gün. Kimse bize sahip çıkmadı sürüsüz çoban haline geldik. Evimizde olsaydık bayram dolayısıyla şerbet yapıyor olacaktık. Ancak, burada bayramda gözyaşları döküyoruz. IŞİD canımız ve malımızla beraber kutsal olan bayramımızı da elimizden aldı” dedi. Bir sonraki bayramı kendi topraklarında kutlamayı düşündüklerini kaydeden İbrahim İlyas, “Burada kendi aramızda küçükte olsa bir bayram yapmaya çalıştık. Şengal’de olsaydık bayramı bayram gibi kutlardık şimdi ise bayram demeye bile dilimiz varmıyor. Hangi eşimize, dostumuza ’bayramın kutlu olsun’ dersek gözyaşları döküyor.Bu acıların biran önce bitmesi için IŞİD denilen terörün bitmesi gerekir” diye konuştu.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.