Yeni önlemler gündemde

Ekonomi Bakanlığı, cep telefonu ithalatında korunma önlemi soruşturmasının en geç 9 ay içerisinde tamamlanması gerektiği, ihtiyaç olması halinde bu sürenin 6 ay daha uzatılabileceği duyurdu.
Cep telefonları ithalatında korunma önlemi soruşturması açılmasına ilişkin tebliğin bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandığının belirtildiği Ekonomi Bakanlığı açıklamasına göre cep telefonu ithalatında korunma önlemi soruşturmasının en geç 9 ay içerisinde tamamlanması gerektiği, ihtiyaç olması halinde bu sürenin 6 ay daha uzatılabileceği bildirildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Artan ithalatın yerli üretimde zarara neden olduğu iddiasıyla yerli üreticiler tarafından Ekonomi Bakanlığı’na yapılan başvurunun değerlendirilmesi sonucunda cep telefonlarının ithalatında 5.12.2014 tarihli ve 29196 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ithalatta korunma önlemlerine ilişkin tebliğ ile korunma önlemi soruşturması başlatıldı. Anılan Tebliğ ile taraflara soruşturma kapsamında kendilerini ilgili taraf tanıtmaları için yirmi gün, soru formunu doldurmaları için otuz gün süre tanınmıştır.
İthalatta korunma önlemleri hakkında mevzuat çerçevesinde açılan söz konusu soruşturma anılan mevzuat çerçevesinde İthalat Genel Müdürlüğünce yürütüleceği açıklandı. Soruşturma sürecinde artan ithalatın yerli üretimde bir zarara yol açıp açmadığı hususu değerlendirilecek ve ilgili mevzuatta bulunan şartların gerçekleştiğinin tespit edilmesi halinde ithalatta korunma önlemi uygulanabilecek. İthalatta korunma önlemleri hakkında mevzuat çerçevesinde korunma önlemi gümrük vergisinde artış yapılması, ek mali mükellefiyet getirilmesi, miktar/değer kısıtlaması, tarife kontenjanı uygulaması veya bunların birlikte uygulanması şeklinde olabilmektedir”.

TÜRKİYE’YE 2013 YILINDA 12,2 MİLYON CEP TELEFONU GELDİ
Açıklamada cep telefonu ithalatı hakkında “Cep telefonlarının ithalatı son dönemde önemli oranda arttı. Yolcu beraberinde gelenler hariç olmak üzere, cep telefonu ithalatı 2013 yılında bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 15 oranında artarak 12,2 milyon adet olarak gerçekleşti ve ithalat değeri 2,7 milyar dolara ulaştı. 2009-2013 arasında ithalat toplam yüzde 11 oranında arttı. 2013 ve 2014 yılları ilk 9 aylarında ithalatta bir önceki yılların aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 17 ve yüzde 0,5 oranında artış gerçekleşti. 2014 yılı ilk 9 ayında ithalat 8,6 milyon adet olmuş ve ithalat değeri yaklaşık 2 milyar dolar olarak gerçekleşti” ifadelerine yer verildi.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.