Ve seferler başladı

Bursa’daki dünyanın en uzun teleferiğinde oteller bölgesine seferler başladı. Test sürüşü bir hafta sürecek ve yılbaşı öncesi 29 Aralık’ta yolcu taşıma işlemi başlayacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yeni sezonda tüm misafirlerin 22 dakikada Uludağ’da olacağını söylediler. .
Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı daha ulaşılabilir marka bir kent haline getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında yenilenen kentin simgesi teleferik, Oteller Bölgesi için test sürüşlerine başladı. Şu an için son istasyonu Sarıalan olan yeni teleferik 29 Aralık’ta bir istasyon daha eklenecek. 9 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzunu olan yeni teleferik, artık oteller bölgesine kadar uzanacak. Teleferik istasyonundan binen yolcular, 22 dakika içinde zirvede olabilecek.
Kentin yenilenen simgesi, kar kalınlığının artmasıyla birlikte Uludağ’a en kısa sürede ve güvenli bir şekilde ulaşmak isteyenlerin akınına uğradı. Yerli yabancı pek çok turistin akın ettiği teleferiğin yeni yıl öncesinde oteller bölgesine ulaşacağı haberi herkesi sevindirdi. Hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü belirten vatandaşlar, “Umarım en kısa sürede biter. Biz de teleferik istasyonundan binip direk oteller bölgesine kadar ulaşırız. Bu kış turizminin göz bebeği Uludağ’a olan talebi daha da arttıracaktır” dediler.
Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Bursa teleferik projesi dünyanın en uzun halatlı hava taşıma projesidir. 8 kişilik toplam 175 kabin ile hizmet verecek olan teleferik ile zirveye 22 dakikada ulaşım imkanı sağlanacaktır. Bu şekilde saatte bin 500 yolcu taşıma kapasitesi mevcuttur. Sistemin taşımasına yol açan direklerin yükseklikleri 395 metre ile bin 800 metre arasında değişim göstermektedir. Proje kapsamında toplam 45 tane direk yapıldı. Bu sayede hızı 70 kilometreyi bulan lodoslu havalarda bile teleferik rüzgardan etkilenmeden rahatlıkla yolcu taşınacak” dediler.
Öte yandan, yeni teleferiğin ilk test aşamasına tanıklık eden Arap turistler ise Oteller Bölgesi’nde bu anı fotoğraflayarak ölümsüzleştirdi.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.