Van teröre karşı tek yürek oldu

Van’da 21 sivil toplum kuruluşunun (STK) temsilcileri, düzenledikleri Kardeşlik Nöbeti’nde bütün terör örgütlerine karşı olduklarını belirterek; PKK, IŞİD ve FETÖ’ye silahları bırakma çağrısı yaptı.
Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde faaliyet gösteren binlerce sivil toplum örgütü, Van Beşyol Meydanı’nda “Kardeşlik Nöbeti” sloganı adı altında bir araya gelerek terörü lanetledi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda STK’lar adına konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın; yeni bir diriliş, yeni bir zafer, yeni bir umut ve yeniden büyük Türkiye idealini haykırmak için Van’da olduklarını belirterek, “Vesayetin emir eri ve işgal aracı, terör koalisyonu, PYD, PKK, DAİŞ ve FETÖ’yü lanetleyip, birlikteliği tüm dünyaya göstermek için Van’dayız. Kardeşlikle var olmak, kardeşlik ırmağında hep birlikte akmak için buradayız. Hep birlikte teröre ve ihanete karşı ayaktayız. Analarımızın, yürekleri dağlayan feryatlarını dindirmek, yeni bir tarih yazmak ve safları sıklaştırmak için omuz omuzayız. Yüce Rabbimiz, iman edenleri ’kardeş’ kılmış. Bu kardeşlik nimeti sayesinde onları ’ateş çukuruna’ düşmekten kurtardığını bildirmiştir. Bu bilinçle hizipçi, mezhepçi, ırkçı ve ayrılıkçı yapıları kınıyor, kardeşliğimize sahip çıkıyoruz. Kardeşlerimize ve sadık dostlarımıza destek oluyoruz. Düşmanlarımıza korku salıyoruz. İmana karşı küfrü, kardeşliğe karşı kalleşliği tercih edenleri lanetliyoruz” dedi.
Ümmet olmanın; arkadaş ve sadık dost olmayı, sevinçte ve kederde beraber olmayı göze almak olduğunu söyleyen Yalçın, “Kadim medeniyetin ortak varisleri, Selahaddin Eyyubi’nin torunları, Ahmed-i Hanilerin meftunlarıyla bir aradayız. Yaşama hakkımızı haykırmak, insanlık onurunu korumak için buradayız. İngiliz anahtarı ve ABD kuklası taşeron örgütlerin kanlı senaryolarını yırtmak, yüreklerimizi bir kez daha birleştirmek, aramıza örülen duvarları yıkmak için buradayız. Selam olsun kardeşliğimize. Selam olsun kardeşlerimize” ifadelerini kullandı.

“PYD, PKK, DAİŞ VE FETÖ, ELİNİZE EMPERYALİZM TARAFINDAN VERİLEN SİLAHLARI BIRAKIN”
Van’dan bütün terör örgütlerine seslenen Yalçın, “Özü sözü bir, gönlü bir insanların mekanı Van’dan haykırıyoruz. 15 Temmuz’da denediniz, başaramadınız. Kanlı darbe girişimi sonrası üst akıldan talimat aldınız. Taşeron örgütler olarak sahaya indiniz. Saldırmaya başladınız. Yine başaramayacaksınız. Biz hiç diz çökmedik ki başarasınız. İşte buradayız. Fakiye Teyran’ın kardeşlik dizelerinin nefes bulduğu yerde gönül dostlarımızla birlikteyiz. Bu birlikteliği bozmaya gücünüz yetmez. Ektiğiniz fitne ile birlikte sizi de bu topraklardan söküp atacağız. Gönülleri en sağlam ve köklü bir biçimde bağlayan bağımızla, imanımızla buradayız. Bu bağ çözülmez, bu vatan bölünmez. Ey PYD, PKK, DAİŞ ve FETÖ. Ey Haçlı ittifakının emir erleri. Elinize emperyalizm tarafından verilen silahları bırakın. Artık yeter. Kandan ve katliamdan beslenmeyin. Siyonizmin kanlı senaryolarında figüran olmaktan vazgeçin. Milletin iradesine, bu kardeşlik atmosferine teslim olun. Diz çökeceksiniz. Aman dileneceksiniz. Ebedi kardeşliğimiz karşısında çaresizce yalnızlaşacaksınız. Yenikapı ruhunu kuşanıp karşınıza çıkan, medeniyet ve değerler paydasında hayatı yeniden anlamlandıran yiğit yürekler karşısında yok olup gideceksiniz. Değerleri kuşananlar, dayanışma ruhu ile hareket edenler burada. Emperyalizmin, terörizmin ve Siyonizmin karşısında dimdik duran Güneydoğu, Doğu Anadolu, tüm Türkiye burada. Edi Bese! Yeter artık diyoruz. Sabrımızı sınamayın. Unutmayın. Unutmayacağız” şeklinde konuştu.

“HAİN DARBECİLERİ KINIYORUZ”
Terör örgütlerinin Elazığ’dan Gaziantep’e, Van’dan Diyarbakır’a milletin sinir uçlarına dokunacak kanlı saldırılar gerçekleştirdiklerinin altını çizen Yalçın, “Çocuk canlı bombalarla bebekleri katlettiler. Kınayı kana bulayıp, düğünü yasa, sevinci mateme gömdüler. Hain darbecileri ve onların yedeği cani katliamcıları kınıyor, bir ölüp bin dirilen bu milletin asla teslim olmayacağını Van’dan tüm dünyaya haykırıyoruz. Bu duygularla vatan için hayatını ortaya koyan kahraman şehitlerimize, tüm masumiyetiyle rahmeti rahmana kavuşan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı, yaralı kardeşlerimize ise Rabbimizin Şafi sıfatıyla acil şifalar diliyorum” dedi.
Kanaat önderleri, yazarlar ve akademisyenlerin de katıldığı programda hazırlanan bildiri Özgür-Der Diyarbakır Başkanı Süleyman Nazlıca tarafından Kürtçe, Van AGD Başkanı Alaattin Demirel tarafından ise Türkçe okundu. Bildiride, terörün çağın vebası olduğunu belirten Van AGD Başkanı Alaattin Demirel, terörün bütün dünyayı kasıp kavurduğunu söyledi. Dünyadaki tüm terör örgütlerini ayrım yapmadan lanetlediklerini vurgulayan Demirel’in okuduğu bildiride şöyle denildi:
“Bütün terör mağdurlarının acısını paylaşıyoruz. Bütün dünyayı terörle mücadeleye, batıyı çifte standardı terk etmeye ve acılarımızı paylaşmaya çağırıyoruz. Terörün dini, dili, ırkı, mezhebi, meşrebi yoktur ve senin terörün benim terörüm yaklaşımı reddedilmelidir. Terör, en büyük insanlık suçu, kardeşlik ve insan onuruna yönelik en büyük tehdittir. Nereden ve kimden gelirse gelsin her türlü terörü lanetliyoruz. PKK, DAİŞ, FETÖ bizim için aynıdır. Kardeşliğimizi korumalı, dirliğimizi kuşanmalıyız. Bize lazım olan fitne, fesat ve terör değil merhamet ve adalettir. Bu bilinçle kamuoyuna çağrımız şudur, gelin bir olalım. Veda Hutbesi ile yüreklerimizi birleştirelim. Bir birimize rahmet olalım, düşmanlığa sırtımızı çevirelim. 15 Temmuz gecesinin karanlığını aydınlatan direniş ruhuna sahip çıkarak ebedi kardeşlik için 79 milyon birlikte mücadele edelim. Haklarımızı elbette her zaman ve her platformda savunmalıyız. Ancak bu terör ve şiddetle olmaz. Zira bu terör ve şiddet, sonuçta yine en başta ve en fazla bölge halkına zarar veriyor. Çukur teröründe evleri yıkılan, mağdur olan, iki ateş arasında kalıp hayatını kaybeden yine bölge halkıydı. PKK’nın son eylemlerinde ölen sivillerin de tamamı bölge insanıdır. Terör ve şiddetle hak arayışı kabul edilemez. Türkiye’de hak aramanın bütün siyasi ve barışçıl kanalları açıktır. Terör ve şiddet bilakis haklarımızın verilmesini geciktiren, hayatı başta bölge insanı olmak üzere bütün bir Türkiye halkına zehir eden bir musibettir. Kaldı ki PKK, Kürtlerin haklarını savunan bir yapı değil, küresel güçlerin taşeronu ve tetikçisi olarak en başta Kürtlere ihanet eden, ülkemizi topyekun hedef alan bir örgüttür. PKK, Kürt görünerek Kürtlere, FETÖ ve DAİŞ de Müslüman görünerek İslam’a ve ümmete ihanet etmektedir. PKK da, DAİŞ de, FETÖ de küresel emperyalizmin maşasıdır. Ülkemizin artık barış ve huzura daha fazla ihtiyacı vardır. Terör örgütleri, canice eylemleriyle barışı da huzuru da zehirlemektedir. Meşru ve barışçıl hak arama kanalları açıkken PKK’nın, kirli hedeflerine bizleri alet etmesini kabul etmiyoruz. PKK’nın ideolojisini de eylemlerini de reddediyoruz. Biz 21 ilden bir araya gelen sivil toplum örgütleri olarak, başta PKK olmak üzere bütün terör örgütlerinin eylemlerini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Başta PKK olmak üzere bütün terör örgütlerine, bir an önce bu vahşi ve canice saldırılarından vazgeçme ve ivedilikle silah bırakma çağrısı yapıyoruz. Biz bölge STK’ları, bölge halkı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak herkes için adalet, insan haklarına saygı ve hukuk devleti istiyoruz. Bunlarla bağdaşmayan hiçbir yöntemi, mücadele yöntemi olarak kabul etmiyoruz. Bunlarla bağdaşmayan hiçbir hedefi, ideolojiyi ve hareketi meşru görmüyoruz. Daha fazla ölümlerin olmaması için şiddetin ve terörün karşısında, hak ve adaletin yanında olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz” denildi.
Program daha sonra sona erdi.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.