Turkcell, Vodafone veya Avea’nın izin almadan abonelik işlemi yapması

Özellikle son dönemlerde çok sık rastlanan durum. Ay sonunda telefon faturanız her zamankinden fazla gelir. Bir sonraki ay biraz daha fazla gelir. Sonra dersinizki bir operatörümü arayım telefon faturamın neden bu kadar fazla gelmeye başladığını öğreneyim. Derken eğer hızlı müdahale etmediyseniz 3 ay gibi bir süre geçmiş olur. Bu süre içerisinde aylık 20 TL – 80 TL cebinizden çıkmış olur. Operatörünüzü aradığınızda bir bayi aracılığı ile abonelik işleminin yapıldığı söylenir. Bu durumun kendileri ile ilgili olmadığı söylenir. İşte çok sık rastlanan bu gibi durumlar ile ilgili müşteri şikayetleri neticesinde BTK abonenin ispatlanabilir irade beyanının alınmasına karar verdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmecilerce, bayi kanalıyla yapılan işlemlerde, abonenin ispatlanabilir irade beyanının alınmasına karar verdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmecilerce, bayi kanalıyla yapılan işlemlerde, abonenin ispatlanabilir irade beyanının alınmasına karar verdi. BTK’nın internet sitesinde yayımlanan kurul kararında, kuruma intikal eden tüketici şikayetlerinde; abonelerin talep ve onayları alınmaksızın işletmeciler tarafından sunulan hizmetlere abone yapıldıkları belirtilmiş olup konunun incelenmesi neticesinde şikayetlere konu işlemlerin bayi kanalı ile gerçekleştirildiği anlaşıldığı, bu çerçevede, konuya ilişkin abone mağduriyeti yaşanmaması amacıyla bayi kanalı ile yapılan işlemlerde, işletmeciler tarafından abonenin irade beyanının ispatlanabilir olacak şekilde kayıt altına alınmasının uygun olacağı değerlendirildiği belirtildi.

Bu kapsamda, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 4, 6, 12, 48, 49’uncu maddeleri, Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 5, 6 ve 7’nci maddeleri ile ilgili diğer mevzuat gereğince; elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmecilere, bayi kanalı ile yapılan işlemlerde (tarife/paket/katma değerli hizmet alımı veya değişikliği, fesih talebi, cihaz ekipmanlarının teslimi vb.), abonenin ispatlanabilir irade beyanının (SMS, e-posta, belge vb. yöntemlerle) alınacak. Yapılan işlemlere dair ispatlanabilir nitelikte belge ve/veya bilgilerin (SMS, e-posta, belge vb. yöntemlerle) aboneye verilecek ve gerekli çalışmalar 6 ay içerisinde tamamlanacak.

ilgili: Turkcell, vodafone, avea, digiturk, dsmart, ttnet, superonline, turknet, tarife, paket, taahhüt, sözleşme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.