Trafik ekiplerinden kış lastiği denetimi

Trafik ekipleri, ticari araçlarda bugün itibariyle başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında denetim yapıp, sürücüleri uyardı.
Ticari araçlarda bugünden başlayıp 4 ay süreyle geçerli olacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması başladı. İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, uygulama kapsamında vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla denetim yaptı. Florya Havuzlu Kavşak’ta durdurulan araçların birçoğunda kış lastiği bulunurken, olmayan araçların sürücüleri ise uyarıldı. Basın mensuplarına konuyla ilgili açıklama yapan Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcı Metin Alper, “1 Aralık 2014 tarihinden itibaren kış lastikleri denetimimiz başlamıştır. Bu uygulamalarımız sürekli devam edecek. Bizim bu uygulamadaki amacımız zorlu geçecek kış şartlarında yolcu taşımacılığı yapan araçlarımızın ve yük taşıyan kamyonlarımızın vatandaşlarımızı güvenli bir şekilde bir yerden bir yere götürmesinde gerekli olan kış lastiğinin denetimini yapmak. Biz sürücülerimizin bu günden itibaren kış lastiklerini takmış olduğunu umuyoruz. Takmamış olanların da en kısa zamanda takmalarını umuyoruz. 519 TL değerinde bir idari para cezası var ve bunu uygulamak zorunda kalacağız. Gerek görülmesi halinde valiliğimiz alınacağı karara istinaden özel araçlar içinde kış lastiği zorunluluğu getirilebilir. Birinci defasında idari para cezası uygulanacak ve aracının lastiğinin en yakın yerleşim birimine giderek değiştirilmesi sağlanacak ve ikinci defasında ise aracı bağlanacak” dedi.
Vatandaşlar ise uygulamadan memnun olduklarını ve bunun yasal zorunluluk olduğunu bildikleri için önceden kış lastiklerini taktıklarını belirtti.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.