THY’nin altı aylık net kârı 102 milyon TL

Türk Hava Yolları 2009 yılının ilk yarısında esas faaliyet kârı yüzde 4 arttırdı. Bayrak taşıyıcının 2009 yılı ilk yarısındaki net kârı 102 milyon TL oldu.

YÜZDE 4 ARTIŞ VE 155 MİLYON TL
Mali tablolara göre Türk Hava Yolları’nın esas faaliyet kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artış ile 155 milyon TL olarak gerçekleşti. Ancak finansal kriz ve global havacılık sektöründe yaşanan daralmanın maddi duran varlık değerlerinde meydana getirdiği düşüş, net kâra olumsuz yansıdı. THY’den yapılan açıklamada net kârın 102 milyon TL olduğu ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58 düşüş yaşandığı belirtildi.

SATIŞ GELİRLERİ ve YOLCU SAYISINDA ARTIŞ
Satış gelirlerine paralel olarak trafik sonuçlarındaki büyüme trendinin de devam ettiğine değinilen açıklamada satş gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 arttığı, 2 milyar 965 milyon TL olduğu yolcu sayısının ise yüzde 9 artarak 11 milyon 237 milyona ulaştığı kaydedildi.miştir. Basın açıklamasında ayrıca Arzedilen Koltuk Km (AKK)’deki yüzde 19 artışa karşılık Ücretli Yolcu Km (ÜYK)’de yüzde 11 artış meydana geldiği ve yolcu doluluk oranının 4.8 puan düşerek yüzde 68.2’ye indiğine dikkat çekildi.

Global havacılık sektöründe yaşanan daralma neticesinde trafik rakamlarında ve birim ücretlerde yaşanan ciddi düşüşlerin birçok havayolunun mali sonuçlarına olumsuz etki ettiğine de değinilen basın açıklamasında, Türk Hava Yolları’nın geçen yılın üstünde esas faaliyet kârı elde etmiş olmasının sevindirici olduğu ve yılın ikinci yarısında da aynı performansın devam ettirilmesinin hedeflendiği duyuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.