Teğmenlerin Evinden Çıkan Belge

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ulaşan bir ihbar mailiyle başlatılan ve 3’ü muvazzaf asker 4 kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan operasyona ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. Buna göre gözaltına alınan askerlerin Gölcük’teki evlerinde yapılan aramalarda Ergenekon yapılanmasına ilişkin bazı belgeler bulunduğu iddia edildi.

18 Temmuz 2009 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ulaşan bir ihbar maili Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerini harekete geçirdi. Mailin içeriğinde gönderen şahsın kendisinin de bir teğmen olduğunu belirttiği ancak ismini vermediği öğrenilirken, mail adresine ve nereden gönderildiğine ilişkin araştırma yapan uzman polisler maili yazan kişiye ilişkin bilgiye ulaşamadığı belirtildi. İmzasız şekilde gelen mailin sadece bir kez kullanılmak üzere hazırlandığını tahmin eden polis, mailin içeriğinde ihbar edilen kişilere yönelik ayrıntılı bilgilerin yer aldığını tespit etti. Mailde dikkat çeken iddialara yer verilerek Gölcük Donanma Komutanlığı’nda görevli 3 teğmen ile İstanbul Şirinevler’de bir kişinin bağlantılı oldukları bilgisi yer aldı. İhbar mailini değerlendirmeye alan İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçerek Kocaeli ve İstanbul’daki 3 ayrı adrese baskın düzenledi.

-UYUŞTURUCU, PATLAYICI VE MERMİ –

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda elde edilen bilgi ve belgelere el konularak kayıt alındı. Aramalarda çok sayıda CD’ye de el konulduğu ve ihbar mailindeki ciddi iddiaların CD’lerdeki bilgiler ışığında değerlendirileceği öğrenildi. Şüpheli Teğmenlerden birinin otomobilinde yapılan aramada ise 500 gram TNT patlayıcı, 10 paket esrar ve bir miktar Captagon uyuşturucu hap ele geçirildiği belirtildi. Aramalar sırasında bazı mermilerin de ele geçirildiği ve incelemeye alındığı öğrenildi. Aramalarda ayrıca “Ergenekon Analiz Yeni Yapılanma Yönetim ve Geliştirme Projesi” isimli belgenin de ele geçirildiği iddia edildi. Belgenin gözaltına alınan askerlerin evlerinde yapılan aramalarda bulunduğu öğrenildi.

Soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra İstanbul’a getirilen şüpheli teğmenler Merkez Komutanlığı’nda, diğer bir şüpheli ise Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulanmış bu sabah saatlerinde sevk edildikleri Adilye’de tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.