TBMM Başkanlık Seçimi Süresi Resmen Başladı

TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları süresi bugün başladı. Adaylar başvurularını 3 Ağustos Pazartesi günü saat 24.00’e kadar yapabilecek.
TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın 2 yıllık görev süresinin 9 Ağustos’ta dolacak olması dolaysıyla Meclis, tatilini yarıda keserek 4 Ağustos’ta toplanacak. Meclis Başkanı seçiminin birinci ve ikinci turları, 4 Ağustos Salı günü, başkanın ilk iki turda seçilmemesi halinde üçüncü ve dördüncü turlar 5 Ağustos Çarşamba günkü oturumda gerçekleştirilecek.

Meclis Başkanı seçimi gizli oyla yapılacak. Başkan seçilebilmek için ilk iki turda üye tam sayısının üçte ikisinin oyu (367), üçüncü turda ise salt çoğunluk yani 550 milletvekili sayısının yarısından bir fazlası olan 276 rakamı aranacak. Bu turda seçilebilmek için salt çoğunluk sağlanamazsa, en çok oyu alan iki aday dördüncü turda yarışacak, en fazla oy alan aday, başkan seçilmiş olacak.

Öte yandan Meclis İçtüzüğü’ne göre, TBMM Genel Kurul’un 4 ve 5 Ağustos’taki birleşimlerinde, TBMM Başkanı seçiminin tamamlanmasının ardından Başkanlık Divanı’nın diğer üyelerinin seçimi de yapılacak.

Genel Kurul, bu seçimlerin bitimine kadar çalışmak zorunda kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.