Tarihi sancak belediyeye teslim edildi

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde, Selçuklu’nun büyük komutanlarından Mecnun Bey’e ait olduğu tahmin edilen ve Rüştü Yaylalı tarafından muhafaza edilen tarihi sancak belediyeye teslim edildi.
Denizli’nin Sarayköy ilçesine bağlı Hisar mahallesinde türbesi bulunan Selçuklu’nun komutanlarından Mecnun Bey’e ait olduğu ve 1860’lı yıllarda ‘Redif Tabur’unun da kullandığı tahmin edilen tarihi sancak Denizli’de işletmecilik yapan Rüştü Yaylalı ve Hisar Mahallesi Muhtarı Metin Yaylalı tarafından zarar görmemesi ve çalınmaması için muhafaza ediliyordu. Üzerinde ’kelime tevhit’ ve Hz. Muhammed (sav) iki torunun isminin yazılı olduğu sancak bulunduktan sonra restorasyonunun yapılması ve daha güvenli bir ortamda muhafaza edilerek sergilenmesi için sosyal medya aracılığı ile yetkililere çağrıda bulunulmuştu Bunun üzerine Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, Rüştü Yaylalı ile irtibata geçerek sancak için gereken her türlü desteği vereceğini açıkladı. Sancak, bulunduğu gizli yerden alınarak Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş’a teslim edildi.
Belediyeye getirilen sancağı inceleyen Başkan Özbaş, “Hisar, sadece antik çağlara değil Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait izlerin de fazlası ile görüldüğü, doğal güzellikleri ve tarihi zenginliği ile önemli bir turizm merkezi olmaya aday bir bölgemizdir. Bugün o zenginliğin önemli parçalarından bir tanesi yeniden canlandırılıyor. Ben, Anadolu’nun Müslümanlıkla hızlı ve doğru bir şekilde tanışmasını sağlayan, Selçuklu komutanlarından ve alperenlerinden Mecnun Bey’e ait olduğu tahmin edilen bu sancağı belediyemizde görmekten dolayı çok mutlu ve onurluyum. Antik çağlardan günümüze ulaşan Attouda Antik Kenti’ne ait eserlerin yanında bizlere tarihimizin ve ecdadımızın bir emaneti olan bu kutlu sancağında yer almasından, günümüze ulaşmasından gurur duyuyorum. İnşallah bizler de üzerimize düşeni yerine getirecek, üniversitelerden hocalarımız ve uzman arkadaşlarımız ile temasa geçerek bu sancağın tarihini ve hikayesini araştıracak, fiziki restorasyonunu yapmaya gayret edeceğiz. Daha sonra da koruma altına alarak uygun bir yerde sergilenmesini sağlayacağız. Bu sancağın belediyemize getirilmesine vesile olan muhtarımıza, Rüştü Yaylalı kardeşime ve bu konuya büyük ilgi gösteren tüm basın mensuplarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.