Tank sevkıyatı devam ediyor

2. Zırhlı Tugay Komutalığı’na ait tank ve zırhlı araçlar, PYD kontrolündeki Suriye’nin Meydani Ekbez bölgesinin karşısındaki Gaziantep’in İslahiye ilçesine taşınıyor.
FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından şehir merkezlerinde bulunan kışlaların taşınması kararı alınmış ve hazırlıklara başlanmıştı. İstanbul Maltepe’de bulunan 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı General Nurettin Baran Sel Kışlası’ndaki tank ve zırhlı araçlar, PYD kontrolündeki Suriye’nin Meydani Ekbez bölgesinin karşısında bulunan Gaziantep’in İslahiye ilçesine getirilmeye devam ediyor. Maltepe’den yola çıkan ikinci grupta leopard tank ve zırhlı araçların karayolu ile Kocaeli’nin Köse köyüne götürülüp, oradan da demiryolu ile İslahiye‘ye gelmeye devam ediyor. 6 Eylül’e kadar nakil işleminin tamlanması beklenirken, tank ve zırhlı araçların bir kısmının Suriye sınırında konuşlandırılacağı, ihtiyaca göre sınır hattındaki birliklere dağıtılacağı belirtildi.

LEOPARD TANKLAR SINIR ÖTESİ OPERASYONLARDA GÜNDEME GELMİŞTİ
Sevkıyatı yapılan leopard tankları, 1992 yılında yapılan sınır ötesi operasyonlarda ve Abdullah Öcalan’ın yakalandığı 1999 yılında Almanya’nın “Silahlarımı Güneydoğu’da kullanamazsın” çağrısıyla gündeme gelmişti. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) sattığı silah sistemlerinin, PKK terörüyle mücadelede kullanılamayacağı yönünde Ankara’ya şart koşan Almanya, bu tavrında 2009 yılında Uluslararası Savunma ve Füvenlik Fuarı’nda (IDEF) Türkiye ile sessiz sedasız imzaladığı Savunma İşbirliği anlaşmasıyla köklü bir değişikliğe gitmişti.
Anlaşmada silahların kullanımı konusunda herhangi kısıtlayıcı bir madde yer almazken, 1992’den beri silah satışındaki konulan ’Silahımı Güneydoğu’da kullanma’ şerhi ilk kez kalkmış oldu.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.