Suriye Tezkeresi Nedir/İçeriği/Akp-Chp-Mhp-Bdp Yorumları-Tepkileri

3 ekim 2013 suriye Tezkeresi ne demek nedir meclisten geçtimi kimler oy verdi kimler oy vermedi chp mhp akp bdp suriye tezkeresi yorumları..

Hükümet, Suriye tezkeresini TBMM’ye gönderdi. Ancak, hükümete Suriye’ye Türk askeri gönderme yetkisi veren tezkerenin, geçen yıla göre çok farklı bir gerekçesi var

AK Parti ve MHP evet oyu verirken CHP tezkereye hayır dedi. Oylama elektronik ortamda değil de elle yapıldığı için şu an için verilen oy sayısı tam olarak bilinmiyor. Böylelikle Suriye Tezkeresi’nin 1 yıl uzatılmasını öngören teklif TBMM’de kabul edilmiş oldu.Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı öncelikli olarak tezkereyle ilgili kabul edenler ve etmeyenler şeklinde soru yöneltti. Hemen ardından da kabul edildi yanıtını verdi. Şu an için kaç milletvekilinin evet veya hayır oyu verdiği hakkında bir bilgi yok.

GENEL KURUL’DA GERGİN ANLAR

Görüşmeler saat 15.00 itibarıyla başladı. Zaman zaman tansiyon yükseldi. Özelikle de hükümet adına konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın konuşması sırasında tansiyon yükseldi. İsmet Yılmaz, Savaş değil, mevcut savaşı durdurmak istiyoruz. Biz Esad’ın yanında olmadık. Yanında olanlara da eşlik etmedik. Esad’ın yanında durursanız, kimyasal silah  ekim kullananları göremezsiniz.” dedi. Bu ifadelerin hemen ardından da CHP sıralarından tepkiler yükseldi. Akif Hamzaçebi söz istedi. Ancak Ayşenur Bahçekapılı söz vermeyince bu sefer tepki oturdukları sıralardan yükseldi. Sıralara vurarak tepki gösterdiler. Hemen ardından ise sataşma gerekçesiyle söz alındı.

MHP: “SAVAŞ İSTEMİYORUZ AMA EVET DİYECEĞİZ”

MHP adına Tuğrul Türkeş konuştu. konuşmasında, “Hem analar ağlamasın hem de bir taraftan daha fazla analar ağlayacak. Biz savaş istemiyoruz. Ama tezkereye evet oyu vereceğiz.” dedi.

CHP: “İHTİYAÇ TEZKERE DEĞİL, POLİTİKA GÖZDEN GEÇİRİLSİN”

Faruk Loğoğlu da CHP adına konuştu. “Savaşa karşı çıkan halka saygısızlık. Bölgemizin savaşa değil barışa ihtiyacı var. İhtiyaç savaş tezkeresi değil, politikanın yeniden gözden geçirilmesi olmalı.” şeklinde partisinin fikrini beyan etti.

BDP: “BU SAVAŞ TEZKERESİ DEĞİL”

BDP adına konuşan İdris Baluken de, “Savaş tezkeresi değil, hükümete verilen yetkinin uzatılmasıdır.” dedi.

21653899

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.