Suikast girişiminin iddianamesi kabul edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 15 Temmuz gecesi Marmaris’te konakladığı otelde gerçekleşen suikast girişimiyle ilgili olarak Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame kabul edildi.
Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca 15 Kasım 2016 tarihinde tamamlanan, görevli ve yetkili Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince bugün itibarıyla kabul edilerek kovuşturmaya başlanılan iddianame hakkında açıklama yapan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Nacip Topuz, “Hepimizin malumu olduğu üzere, 15 Temmuz 2016 tarihinde akşam saatlerinden itibaren başlayan ve ertesi gün de devam eden bir kısım askeri personel ve kamu görevlisinin iştiraki ile ortaya çıkan ve Gazi Meclis’i bombalamadan tutun da, sivillerin topluca katledilecek şekilde üzerilerine ateş açılması şeklinde gerçekleşen; en önemli eylemlerinden biri de Marmaris ilçemizde Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast amacıyla iki şehit vermemize sebebiyet veren; cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ve Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs şeklinde eylemler gerçekleşmiştir. Aziz milletin feraseti, başta Emniyet kuvvetlerinin ve diğer tüm kamu kurumlarının fedakarca, canı pahasına mücadelesi ile söz konusu girişim bertaraf edilmiştir” dedi.

SUİKAST GİRİŞİMİ ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR’DE PLANLANMIŞ
Darbeci askerlerin Marmaris’te gerçekleştirdiği eylemleri ülke çapındaki darbe girişiminden müstakil bir eylem olarak düşünmenin mümkün olmadığını savunan Topuz, “Faillerin hain emellerine ulaşabilmek amacıyla uygulamaya koydukları planın, belki de en önemli parçasının olay tarihinde ilimiz Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Sayın Cumhurbaşkanı’mızı etkisiz hale getirmek olduğu, 37 şüphelinin Ankara, İstanbul ve İzmir illerindeki planlama ve hazırlık aşamalarını takiben, 16 Temmuz 2016 tarihinde İzmir ilinden helikopter ile ilimiz Marmaris ilçesine geldikleri, müşteki Sayın Cumhurbaşkanının kısa bir süre evvel Marmaris ilçesinden ayrılmış olması nedeniyle kendisine ulaşamadıkları, ancak burada Sayın Cumhurbaşkanı’mızı korumakla görevli olan müştekilere tehdit ve hakaretlerde bulunmaktan, şiddet uygulamaktan, onları hürriyetlerinden yoksun bırakmaktan çekinmedikleri, müşteki polislere ve müşteki Sayın Cumhurbaşkanı’na hakaret içerikli sözler sarf ettikleri, devletimizin güvenlik güçleri ile çatışmaya girdikleri, iki kahraman güvenlik görevlisini şehit ettikleri gibi müşteki sivil vatandaşlara ait ev, otel, otomobil gibi taşınır taşınmaz mal varlıklarında hasar meydana getirdikleri, bir kısım şüphelinin eyleme fiilen iştirak etmeyip eylemin planlanması aşamasında şüphelilere görev tevdi ederek onları azmettirdikleri, bir kısım şüphelinin ise fiilen eyleme iştirak eden şüphelilere yardımda bulundukları tespit edilmiştir. Öte yandan eyleme iştirak eden 37 şüphelinin Marmaris’teki eylemlerinin niteliği, kararlı tutumları, her birinin özel olarak seçilmiş askerler olmaları yanlarına aldıkları silah ve mühimmat ve dosya kapsamındaki diğer bilgi ve belgeler nazara alındığında eylemin suikast amacıyla gerçekleştirildiği kanaatine varılmıştır. Söz konusu sayın Cumhurbaşkanına yönelik suikasta teşebbüs eylemi ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımız ve Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal soruşturma başlatılmış, aynı gün eylemi gerçekleştiren kişilerden olduğu anlaşılan on üç şüphelinin kimlik bilgileri tespit edilmiş ve gözaltına alınarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca ifadelerine başvurmuş ve sevk edildikleri Muğla Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’nce sorgularının ardından tutuklanmışlardır” diye konuştu.

1 DARBECİ ASKER HALEN ARANIYOR
Olay tarihinde eylemi gerçekleştirmek üzere 37 şüpheli askeri personelin Marmaris’e geldiklerinin tespit edildiğini kaydeden Topuz, şöyle konuştu:
“Bunlardan 36’sı 1 Ağustos 2016 tarihine kadar değişik zamanlarda güvenlik güçlerince yakalanmışlardır. Bir şüpheli ise halen aranmaktadır. Soruşturma kapsamında, suikasta teşebbüs eylemini gerçekleştirmek üzere fiilen Marmaris ilçesine gelen 37 şüpheli askeri personelin yanı sıra bu kişileri azmettirdiği veya yardımda bulunduğu yönünde haklarında kamu davası açılmasına yeterli şüphenin hasıl olduğu 9 şüphelinin daha bulunduğu kanaatine varılmış, bu şüphelilerden 8’i tutuklanmış olup birinin ise hakkında çıkartılan yakalama emri gereğince aranmasına devam edilmektedir”

FETÖ ELEBAŞI GÜLEN İLK SIRADA
FETÖ/PDY silahlı terör örgütü elebaşı şüpheli Fetullah Gülen’in Türk Ceza Kanununun 220/5 maddesinde yer alan “Örgüt yöneticileri, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır” hükmü gereğince iddianamede şüpheli sıfatıyla yer aldığına dikkat çeken Topuz, açıklamasına şöyle devam etti:
“Dolayısıyla dosyamız kapsamında 47 şüphelimiz olup, bunlardan 3’ü firari durumda, diğerleri ise tutuklu durumdadır. Şüpheliler hakkındaki kamu davasına konu edilen suçlar; Cumhurbaşkanına Suikast, Anayasayı İhlal, Yasama Organına Karşı Suç, Hükümete Karşı Suç, Silâhlı Terör Örgütü Yöneticisi Olma, Yerine Getirdiği Kamu Görevi Nedeniyle Kasten Öldürme, Yerine Getirdiği Kamu Görevi Nedeniyle Kasten Öldürmeye Teşebbüs Etme,Kasten Öldürmeye Teşebbüs, Zincirleme Şekilde Cebir ve Tehdit Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Yaralama, Zincirleme Şekilde Silahla Tehdit, Cumhurbaşkanına Hakaret, Zincirleme Şekilde Kamu Görevlisine Görevi Nedeniyle Hakaret, Kamu Malına Zarar Verme, Mala Zarar Verme, Nitelikli Olarak Konut Dokunulmazlığının İhlali ve Nitelikli Yağma’dır. Bu suçlar her bir şüphelinin kasıt ve eylemleri dikkate alınarak ayrı ayrı değerlendirilmiştir. 44’ü şüpheli, 73’ü mağdur/müşteki ve 86’sı tanık olmak üzere toplam 203 kişinin ifadesine başvurulmuş; kurum ve kuruluşlar ile adlî makamlara yönelik çok sayıda yazı yazılmış; Diğer Cumhuriyet Başsavcılıklarına adlî arama ve el koyma işlemlerinin yapılması, ifade alınması gibi nedenlerle 57 talimat gönderilmiş; Muğla Sulh Ceza Hâkimliklerinden 44 şüphelinin tutuklanmasına, 3 şüphelinin yakalanmasına ilişkin alınan kararların yanı sıra adlî arama, el koyma ve dijital veriler üzerinde inceleme yapılmasına yönelik onlarca ayrı karar alınmış; şüphelilerden, olaya karışan helikopterlerden, olay yerinden ve yaptırılan adli arama işlemlerine konu olan diğer yerlerden temin edilen materyaller üzerinde parmak izi, biyolojik ve balistik konularında çok sayıda kriminal rapor alınmış, bu kapsamda toplam 2390 adet inceleme işlemi yaptırılmış; yine olay yeri ve civarını gösterdiği tespit edilen güvenlik kameralarının bağlı olduğu 14 ayrı DVR cihazı incelenmiş ve bu inceleme sonuçlarına ilişkin raporlar dosyaya dahil edilmiştir”

DARBE VE SUİKAST GİRİŞİMİNİ FETÖ’NÜN YAPTIĞI KONUSUNDA TEREDDÜT YOK
Suikast girişimi soruşturmasının yaklaşık 4 ayda tamamlandığını açıklayan Başsavcı Topuz, sözlerini şöyle tamamladı:
“İddianamemizde taraf olarak 2 şehidimiz, 74 mağdur ve müşteki ile 44’ü tutuklu, 3’ü yakalama emriyle aranmakta olan toplam 47 şüpheli yer almaktadır. Soruşturma ile ilgili olarak ifade edilebilecek ve kamuoyunun dikkatini çekebilecek bir kaç hususa değinmek gerekirse; şehitlerin vücutlarından çıkan mermi çekirdeklerinin hangi silahlardan atıldığı ve bu silahların kim tarafından kullanıldığı araştırılmış olup, şehit Mehmet Çetin’i şehit eden silahı hangi şüphelinin kullandığı belirlenmiştir. Şüphelilerden birinin kaleme aldığı (M.Ö.) ve eyleme iştirak eden şüphelilerin suç işleme kararlılığına vurgu yaptığı ve içeriğinde ‘15 Temmuz’un bir son değil bir başlangıç olduğuna inanıyoruz. Sürecin bu şekilde devam etmeyeceği ortada. Maç 90 dk. henüz bitmedi’ şeklinde ifadeler de içeren bir not; cezaevindeki başka bir koğuşa göndermeye çalışılırken ele geçirilmiştir. Şüphelilerden birinin (Ş.S.), kendilerini almak için alçalan ancak güvenlik güçlerinin açtığı ateş nedeniyle iniş yapamayan darbecilerin kullanımındaki helikoptere ateş ettiği belirlenmiştir.
Sonuç itibarıyla yaptığımız soruşturma sonucunda 15-16 Temmuz 2016 tarihinde ülkemiz genelinde yaşanan hadiselerle Cumhurbaşkanına Suikast Teşebbüsü eylemi birlikte değerlendirildiğinde; söz konusu darbe girişiminin FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirildiği konusunda gerek dosyamız kapsamında ulaşılan deliller, gerekse açık kaynaklardan edinilen bilgiler çerçevesinde tereddüt bulunmamaktadır. FETÖ/PDY terör örgütünün söz konusu darbeyi gerçekleştirirken direnç noktalarını tasfiye etme noktasında hareket etmesi muhtemeldir. Dolayısıyla darbenin önündeki en büyük engel olarak görülen Sayın Cumhurbaşkanının etkisiz hale getirilmesi ve bu görevin de en sadık örgüt üyeleri tarafından yerine getirilmesi tabiidir. Darbe teşebbüsünün en önemli basamağı olan Cumhurbaşkanına Suikast Teşebbüsü eylemine terör örgütü üyesi olmayan askerleri dahil etme riskinin göze alınması beklenemez. Nitekim, şüpheli Z.K.’nin Sayın Cumhurbaşkanımızı kast ederek koruma şube görevlisi polis memurlarını darp ederken ‘Hani inimize girecektiniz, gördünüz mü biz sizin ininize girdik’ şeklinde söylemlerde bulunması ve bir şüphelinin açıkça ‘Aranızda hizmet hareketinden olmayan var mı?’ şeklindeki sorusuna diğer şüphelilerden olumsuz hiç bir cevabın gelmemesi de bu yaklaşımın en önemli delili niteliğindedir. Bazı şüphelilerin ikrarı da gözden ırak tutulmamalıdır. Cumhuriyet Başsavcılığımızca hazırlanan iddianame 15 Kasım 2016 tarihinde görevli ve yetkili Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesine sunulmuş olup, bugün itibarıyla kabul edilerek kovuşturmaya başlanılmıştır. Bu vesileyle soruşturmada görev alan Muğla Cumhuriyet Savcılarına, Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı ve savcılarına, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerine sarf ettikleri insan üstü gayret ve fedakarlıklardan dolayı şükranlarımı sunuyorum.”
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.