“Suçsuz olduğum halde cezaevine atıldım”

‘Tahşiyeciler’ adı verilen grubun lideri olduğu suçlamasıyla 17 ay cezaevinde tutuklu kalan emekli imam Mehmet Doğan (Molla Muhammet), suçsuz bir şekilde cezaevinde tutulduğu sürede namazlarını cemaatle kıldığını ve bu sürede bin mahkumun namaza başladığını söyledi.
İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Mehmet Doğan, şu anda 71 yaşında olduğunu söyledi. 15 yıl boyunca Said-i Nursi’nin ilk öğrencilerinden olan Hacı Hulusi Yahyagil’in yanında bulunduğunu ifade eden Doğan; “Ben yaş itibariyle şu anda 70-71’e giriyorum. Hayatımın 18 senesi Arapça eğitimi almakla geçti. 15 sene boyunca Muş’ta Hacı Hulusi Bey’in yanında bulundum. Kur’an-ı Kerim, hadis ve Risale-i Nur dersi aldım. O zat hiçbir zaman bizi kendi şahsına, nefsine davet etmedi. Üstat gibi o da Kur’an’a davet etti. Ben de ikisini taklit ediyorum. Bizim davamızda Kur’an, hadis, Risale-i Nur var. Biz nefsimizi de bütün insanları da Kur’an’a, hadise, Risale-Nur’a davet ediyoruz” dedi.
Fethullah Gülen’in kendisiyle ilgili açıklamalarını hiç dinlemediğini ve sadece davasıyla meşgul olduğunu vurgulayan Doğan, “Biz bu davamızla meşgul iken, kendi evimizde oturmuşken, bir gün Muş’ta, yatsı namazını kıldım, bir haber geldi. Dediler ki bir hoca efendi, Gülen efendi, seni, kitaplarını, neşriyat yerini şikayet etmiş. Ben o şikayeti dinlemedim, kulak da vermedim. Ancak 1,5-2 sene sonra başkalarının ısrarıyla bir defa dinledim. Neden dinlemediğimi sordular, vaktimin olmadığını söyledim. Herkes beni şikayet edebilir, ama ben kimseyi şikayet etmem. Ben davamla meşgulüm. Davam da, Kur’an-ı Kerim’i yanlış yorumlayan, yanlış tevhit edenlere karşı doğru manayı tespit, tahriften kurtarmaktır. Hadisi yanlış tevhit edenlere karşı, hadisin asıl manasını tespit etmek, izah etmek, Risale-i Nur’da yapılan yanlış tevhitleri düzeltmektir. Ben bu görevi yapmışım ve yapacağım da. Yalnız, evvela Kur’an-ı Kerim’i tahriften kurtardığımız için, hadisi kurtardırdığımız için, Risale-i Nur’u kurtardığımız için, biz duçarı bela olduk. 8 ay sonra, İstanbul’da gece vakti namazımı kılarken, kapı çalındı. Gürültüler devam edince kapıya baktım ve polis olduğunu gördüm” diye konuştu.
Evinde yapılan aramalarda suç unsuru olabilecek bir şeyin çıkmadığını da belirten Doğan; “Gelip evimde arama yaptılar. Aramalarda evimde hiçbir şey çıkmadı. Ne silah, ne yasak bir kitap çıkmadı. Bir bıçak, delici, öldürücü bir bıçak dahi çıkmamıştır. İstanbul’daki evde çıkmadığı gibi, Muş’taki evlerimde de çıkmadı. Arama bitti, dediler ’haydi gidiyoruz.’ 17,5 ay sonra evimize döndük. Sebebini bilmiyoruz, ne için yakalandığımızı bilmiyorum. Karakolda 3 gün kaldım. O karakolda ifadem alınırken, ayıp olmasaydı gözyaşlarımı tutmayacaktım. Onların hallerine ağlıyordum. Yarın Mahkeme-i Kübra’da bunlara bir bela gelir, bunlar Müslüman’dırlar, yanlış anlamışlar, ahrette ceza çekecekler, dünyada da bir bela musibet gelebileceğinden korkuyordum. Her zaman onlar için dua ediyordum, Allah’ım bunların tövbelerini nasip eyle, hiç değilse bunların evlatlarına zarar gelmesinler diye dua ediyordum” diye konuştu.
Cezaevinde bulunduğu sürede namazlarını cemaatle kıldığını ve bu sürede bin kişinin namaza başladığını da ifade eden Mehmet Doğan, “Biz kader mahkumuyuz, kader isterse bizi buradan çıkarır, yalnız o masum insanlara, beni ziyaret edenlere sürekli söylüyordum. Siz bu davaya karışmayın diyordum. Kim ziyaretime gelmişse, evladım da, hanımım da dahil, hiç kimseye beddua etmemelerini söylüyordum. Ben suçsuz, hatasız, bir şekilde hapse atıldım. Çeşitli iddialar ortaya atıldı, sebebini de bilmiyordum, şu anda da bilmiyorum. 17 ay cezaevinde yatmamım faydaları oldu. 5 vakit namazı, 7 gün hariç cemaatle kıldım. Bununla birlikte cezaevinde çoğu insanın, bin dolayında insanın namaza başladığını duydum. Kimseyle alıp veremeyeceğim yoktur, bütün mümin kardeşlerimi, hatalarını anlayıp Allah’a dönmek şartıyla hakkımı helal ediyorum” şeklinde konuştu.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.