Saadet Partisi’nden Çin Büyükelçisi’ne Tepki

Saadet Partisi, Çağlayan mitingine katılanları ‘Belli bir grup’ olarak nitelendiren Çin Büyükelçisi’ni sert bir şekilde eleştirdi.
Saadet Partisi Dış İlişkiler Komisyonu 2. Başkanı Oya Akgönenç, Urumçi olaylarını protesto etmek amacıyla düzenlenen Çağlayan mitingini, ‘Belli bir grup düzenledi’ diyerek eleştiren Çin’in Ankara Büyükelçisi’ne sert çıktı. Akgönenç, Çin Büyükelçisi’nin Türkiye’yi yeterince tanımadığını belirterek ‘Bir grup ya da bir parti’ sözünün çok yanlış olduğunu savundu.

Çin’in Urumçi bölgesinde Uygur Türklerine yapılan saldırıları protesto etmek için 12 Temmuz’da Çağlayan’da düzenlenen miting, Çin’in İstanbul Başkonsolosu ve Ankara Büyükelçisi tarafından eleştirilmiş ve ‘Bir grup ve siyasi parti tarafından düzenlendi’ denilmişti. Bunun üzerine bir basın toplantısı düzenleyen Saadet Partisi Dış İlişkiler Komisyonu 2. Başkanı Oya Akgönenç, söz konusu mitingin tüm kesimlerden 250 Sivil Toplum Kuruluşu ve derneğin katılımıyla gerçekleştiğini belirterek Çinli diplomatların bu değerlendirmelerinin kasıtlı olduğunu iddia etti.

Çağlayan mitingine katılanların sadece Saadet Partili olmadığını ifade eden Akgönenç, “Çin’i protesto etmek için Çağlayan mitingine toplumun her kesiminden insanlar gelmiştir. Dolayısıyla Çinli diplomatlar Türkiye’yi yeterince tanımadan yanlış yorum yapmışlardır.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.