Ruhi Su’nun Mezarına Saldırı

Ruhi Su’nun mezarına saldırı
Büyük halk ozanı Ruhi Su’nun mezarındaki 40 cm’lik cam anıtı kıramayan saldırganlar silahla ateş ederek tahrip etti…

Düşünceleri nedeniyle 12 Eylül’ün en ağır darbesini yiyen ve büyük halk ozanı Ruhi Su’nun İstanbul’daki mezarı bir kez daha saldırıya uğradı.
1985’te 73 yaşında ölen Ruhi Su’nun Zincirlikuyu’daki mezarının başına 1988’de 2 metre yüksekliğinde anıt dikildi. Anıtın orta kısmında ise 30 kat ve yaklaşık 40 santimetre kalınlığında yeşil bir cam levha bulunuyor.
Sabah gazetesinin haberine göre, Ruhi Su’nun isminin yazılı olduğu levhayı kırmaya çalışan saldırganlar, başaramayınca silaha sarıldı. Uzmanlar, cam levha üzerindeki izlerin mermi darbesi olabileceği yönünde görüş bildirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlıklar Müdürlüğü yetkilileri, “Olayı yeni öğrendik. Camdaki izler saldırı olduğunu gösteriyor. Güvenlik görevlileriyle görüşüp, değerlendireceğiz” dedi. Ruhi Su’nun oğlu Ilgın ise “Daha önce de olmuştu. 1990’lı yıllarda babamın kabrine saldırıp dümdüz ettiler. O dönemde mezarını E adasından A adasına taşımıştık. Bu ikinci oldu. Bunu yapanların tespit edilip toplum önüne çıkarılması lazım. Hangi ideoloji mezara saldır der ki” diye konuştu.
5 YIL CEZAEVİNDE KALDI
1912 doğumlu Ruhi Su, öğretmen okulu ve konservatuvar mezunuydu. Komünist Partisi’ne yönelik operasyonda tutuklandı, operadaki görevine son verildi. 5 yıl cezaevinde yattı. 20 ay Konya Çumra’da polis gözetiminde kaldı. Sanat yaşamı boyunca 16, 45’lik plak, 12 uzunçalar plak doldurdu. 20 Eylül 1985’te İstanbul’da büyük bir cenaze töreniyle toprağa verildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.