Osmanlı şehzadesinin kemiklerini sızlattılar

Fransa’da yaşamını yitiren Sultan 2’nci Abdülhamid Han’ın torunu Mehmed Orhan Efendi’nin kemikleri Nice Belediyesi tarafından yıllık 200 Euro mezarlık aidatı ödenmediği gerekçesiyle toplu mezarda bir çukura atıldı.
“Aile olarak çok üzgünüz” diyen 2’nci Abdülhamid Han’ın beşinci kuşaktan torunu Nilhan Osmanoğlu, hükümetin konuya hassasiyet göstermesini istedi.
1994 yılında Fransa’da hayatını kaybeden Osmanlı padişahlarından 2’nci Abdülhamid Han’ın torunu Mehmed Orhan Efendi’nin kemikleri, yıllık 200 Euro mezarlık aidatı ödenmediği gerekçesiyle Nice Belediyesi tarafından toplu mezarlıkta bir çukura gömüldü.
Osmanoğlu ailesi olarak yaşanan olaya üzüldüklerini ifade eden 2’nci Abdülhamid Han’ın beşinci kuşaktan torunu Nilhan Osmanoğlu, hükümetin devlet politikalarında kendilerine Osmanlı’yı referans aldığını belirterek, hükümetin konuyla ilgilenmesini istedi.

“AİLE OLARAK ÇOK ÜZGÜNÜZ”
2’nci Abdülhamid Han’ın beşinci kuşaktan torunu Nilhan Osmanoğlu, Şehzade Mehmed Orhan Efendi 2’nci Abdülhamid Han’ın torunu Sultan Abdülkadir Han’ın oğlu olduğunu söyledi.
Olaydan birkaç gün önce haberdar olduğunu belirten Osmanoğlu, Mehmed Orhan Efendi’nin sürgün yaşamı boyunca birçok zorluk yaşadığını belirterek, şunları söyledi; “Biz aile olarak çok üzüldük. 6 aylık mezar ücreti 200 Euro’ydu. Bu ödenmediği için kemikleri toplu mezara atıldı. Çok üzüldüm. Hayatı boyunca güzel bir hayat yaşamamış. 14 yaşında buradan sürgün edilmiş. 30 metrelik bir otel odasında yaşıyor. Günde bir öğün yemek yiyor. Pilotluk yapan, en son mezar bekçiliği yapan bir şehzade. Sürgün yaşamı boyunca iyi bir hayatı olmamış. Öldükten sonra da hazin bir sonla karşılaştı.”
“Biz aile olarak çok üzgünüz” diyen Osmanoğlu, “Hükümetin bu konuda bizi duymaları gerekiyor. Bu konuya hassasiyet göstermeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.
Şehzade Mehmed Orhan Efendi’nin kemiklerinin toplu mezara atıldığını belirten Osmanoğlu, “Kimin ne olduğu belli değil. Hıristiyan, Musevi hepsinin olduğu yere atılmış” dedi.

ARAŞTIRMACI YAZAR PAZAN, NİCE’TE GÖRDÜĞÜ MANZARAYI ANLATTI
Fransa’nın Nice şehrinde bulunan mezarlıkta Mehmed Orhan Efendi’nin kemiklerinin bulunduğu çukuru görüntüleyen Araştırmacı Yazar Dr. İbrahim Pazan gördüğü manzara karşısında üzüldüğünü söyledi.
İbrahim Pazan, Şehzade Mehmed Orhan Efendi’nin ölümünden sonra 2004 yılında mezarından bir fotoğraf gördüğünü belirterek, “Düz bir toprak parçası, sadece defin sırasında 10 sene önce konmuş bir tahta parçası. Bu mezarı görünce yüreğim dağlandı. Sultan Abdülhamid Han’ın torunu nasıl böyle bir muameleye tabi olur, mezarı nasıl yapılmaz diye çok üzülmüştüm” diye konuştu.
10 yıl boyunca bu konuyla ilgili girişimlerde bulunduğunu belirten Pazan, Nice’e Mehmed Orhan Efendi’nin mezarını yaptırmak için gittiklerini, fakat burada Mehmed Orhan Efendi’nin mezarını bulamadıklarını söyledi.
10 gün önce Nice gittiğini belirten Pazan, burada mezarlık müdürlüğüyle görüştüğünü, Nice Belediyesi’nin Mehmet Orhan Efendi’nin kemiklerini toplu mezarlıkta bir çukura koyduklarını söylediklerini ifade etti.
Yaşanan olayda ihmalin söz konusu olduğunu belirten İbrahim Pazan, hükümetin konuya hassasiyet göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

MEHMED ORHAN OSMANOĞLU KİMDİR?
Osmanlı hükümdarı 2’nci Abdülhamid’in torunudur. Şehzade Mehmed Abdülkadir Efendi’nin oğludur. 10 Kasım 1909 tarihinde Üsküdar’da doğdu, Galatasaray Lisesinden (Mekteb-i Sultani) mezun oldu ve Harp Okulunadevam etti. 15 yaşındayken ailesiyle beraber sürgüne gönderildi. 2’nci Dünya Savaşı yıllarında Arnavutluk Kralı Ahmed Zogu’nun yaverliğini yaptı ve Arnavutluk Hava Kuvvetleri’nde Yüzbaşı rütbesiyle bir süre pilot olarak görev aldı. İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Macarca, Arapça, Portekizce ve Türkçe olmak üzere 9 lisan biliyordu. Paris’teki Amerikan Askeri Mezarlığında rehberlik olan son işinden emekli oldu ve Güney Fransa’daki Nice şehrine yerleşti. Kuzeni Şehzade Ali Vâsıb Osmanoğlu’nun vefatıyla 1983 yılında Hanedan Reisi oldu. 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldı.
12 Mart 1994 tarihinde Nice’de bulunan evinde yaşamını kaybetti.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.