Ön eleme tamamlandı

Dünya Gazeteciler Federasyonu tarafından düzenlenen “Türk Kültürü ve Türk’ün Dünyaya Bakış Açısı” temalı belgesel film yarışmasına katılan belgesel filmlerinin değerlendirilmesi ön seçici kurul tarafından yapıldı.
Türk Dünyası Film Festivali kapsamında düzenlenen ve amacı, yüzlerce yıllık köklü bir kültür olan Türk kültürünün sahip olduğu zengin öğelerin meydana getirdiği Türk medeniyetinin anlatılması olan “Türk Kültürü ve Türk’ün Dünyaya Bakış Açısı’’ temalı belgesel film yarışmasına katılan filmlerin değerlendirilmesi ön seçici kurul tarafından yapıldı.
Yarışmanın değerlendirmesi iki aşamalı olarak yapılıyor. Ön seçici kurul, festivale gönderilen bütün filmlerin değerlendirmesini yaparken, ön değerlendirme sonucunda yeterli bulunan filmler seçici kurul değerlendirmesine sunulacak.

SONUÇLAR 9 EYLÜL TARİHİNDE
23-24 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan festivalin seçici kurul değerlendirmesi ve sonuçlar 9 Eylül 2016 günü belirlenecek. Ödül töreni 23 Eylül 2016 tarihinde, ödül alan belgesel filmlerin gösterimleri ise 24 Eylül 2016 tarihinde İstanbul’da yapılacak. Ödül alan ve gösterilmeye değer bulunan filmlerin gösterimleri 07-08 Ekim 2016 tarihlerinde Azerbaycan’ın Bakü ve Şeki şehirlerinde, 17-18 Ekim 2016 tarihlerinde Niğde’de, 28-29 Ekim 2016 tarihlerinde Kazakistan Almatı’da yapılacak. Ayrıca; İstanbul, Bakü, Niğde ve Almatı’da belgesel film gösterimlerinin yanı sıra gerek ödül alan gerekse festivale katılan belgesel film yönetmenlerinin katıldığı söyleşi, panel ve konferanslar da gerçekleştirilecek.

ÖDÜLLER
Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinde dereceye giren filmlerin yönetmenlerine; birincilik için 15 bin lira, ikincilik için 10 bin lira, üçüncülük için 7 bin lira verilecek, seçici kurul tarafından gerekli görülmesi halinde mansiyon ve özel ödüller de verilebilecek.
Festival çerçevesinde yapılan yarışmanın ön seçici kurulunda Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Nurullah Aydın, Niğde Üniversitesi Öğretim üyesi Memduh Yağmur, KKTC Yakın Doğu Üniversitesinden Fevzi Kasap, belgeselci Turan Şahin, öğretim görevlisi Stambulbek Manbetaliyev, film festivali proje koordinatörü Ahmet Kanbur bulunurken, seçici kurul üyeleri ise; Türkmenistanlı film yapımcısı, yönetmen Hodjakuli Narliyev, TRT eski Genel Müdür Yardımcısı Zeynel Koç, TRT İstanbul Müdürü Abdulhamit Avşar, belgesel film yapımcısı İsmail Kahraman, gazeteci Şemsettin Küzeci, film yapımcısı ve yönetmen Alper Çağlar yer alıyor.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.