Nijerya Ordusundan İsyancılara Büyük Darbe

Nijerya ordusu yönetime karşı mücadele eden kuzeydeki isyancı gruplara yönelik başlattığı operasyonlardan büyük bir başarı elde ettiğini öne sürdü. Dün gece isyancıların kalesi durumundaki Maiduguri kentine saldırı düzenleyen Ordu birliklerinin isyancıların iki numaralı ismiyle çok sayıda örgüt üyesini öldürdüğü açıklandı. Operasyonlar sırasında örgüt lideriyle birlikte bazı elemanlarının kaçmayı başardığı da ifade edildi. Son günlerde ortaya çıkan Boko Haram adlı bu örgüt Batı basını tarafından Nijerya’nın Taliban’ı olarak adlandırılmış, örgütün ülkeyi Talibanlaştırmak istediği de öne sürülmüştü.

Eski İngiliz sömürgesi olan Nijerya, sömürge döneminden itibaren Müslüman-Hıristiyan çatışmalarına sahne oluyor. Ülkede petrol bulunmasından sonra da bu çatışmalara yenileri eklenmiş, tüm bu olayların arkasında Batılı büyük petrol şirketlerinin bulunduğu yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

150 milyonluk Nijerya’da nüfusun yarıdan biraz fazlasını Müslümanlar, diğer yarısını da Hıristiyan ve yerel dinlere inananlar oluşturuyor. Müslümanlar daha çok kuzey eyaletlerinde, Hıristiyanlar ise güneyde yaşıyor. Görgü tanıklarına göre önceki gece meydana gelen çatışmalar daha çok bir camide yoğunlaştı. Öldürülen örgüt mensuplarının çoğunun cesedinin de camide olduğu, cami çevresinde de pek çok cesedin bulunduğu ifade ediliyor.

Son 5 gündür ülkenin kuzeyindeki eyaletlerde meydana gelen çatışmalarda en az 600 kişinin öldüğü belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl kasım ayında da ülkenin orta kesimlerindeki Jos kentinde Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında meydana gelen çatışmalarda 700’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.