Meclise Başörtüsüyle Giren Milletvekilleri CANLI YAYIN’da

31.10.2013, TBMM 31 Ekim 2013, Başörtülü milletvekilleri, Meclise başörtüsüyle giren milletvekilleri hangileri, Hangi Millet vekilleri TBMM’ne başörtülü girdi, Başörtülü Milletvekillleri isimleri fotoğrafları,AKP’li kadın milletvekillerinden hangileri başörtülü kapalı türbanlı..

TBMM 31 Ekim 2013 tarihinde çok önemli bir gelişmeye sahne oluyor. Meclise başörtüsü ile ilk olarak Denizli AKP milletvekili Nurcan Dalbudak geldi. Dalbudak AKP Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçiyi odasında ziyaret etti .

CANLI YAYIN LINKI >>>> http://www.dha.com.tr/dhayayin-2/

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar, Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak ve Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başörtülü olarak katıldı.

Genel Kurul toplanmadan 5 dakika önce salona ilk olarak AK Parti’li Samancı, ardından Kaçar ve Şahkulubey, başörtülü olarak girdi. Salona en son giren başörtülü milletvekili ise AK Parti’li Dalbudak oldu.

Bazı AK Parti’li milletvekilleri, başörtülü milletvekillerini tebrik ederek tokalaştı. Bir süre başörtülü milletvekilleriyle sohbet eden AK Parti’li milletvekilleri, hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Genel Kurul ise TBMM Başkanvekili Meral Akşener’in başkanlığında toplandı. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, ayağa kalkarak, Akşener’den söz istedi. Genel Kurul’da farklı bir uygulama olduğunu dile getiren İnce, gruplara 10’ar dakika, kıyafet uygulamasının mağduru olarak belirttiği CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey’e de 10 dakika konuşma süresi verilmesini istedi.

Bunun üzerine Akşener, birleşime ara vererek, grup başkanvekillerini toplantıya çağırdı.

Bu arada, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da üzerindeki ceketi çıkardı. Yılmaz, üzerinde Atatürk resmi ve Türk Bayrağı baskılı tişörtle Genel Kurul’da oturmaya başladı.

tbmm başörtülü vekilleri

…………………………………………….

başörtülü vekiller mecliste

………………………………………………..

başörtülü vekiller fotoğrafları

AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır, hacca giden kadın milletvekillerinin Meclis’e başörtüyle gelip gelmemelerinin kendi tercihleri olduğunu, bunun önünde yasal ve İçtüzük engeli bulunmadığını belirterek, “Kararlarına saygı duyarız. Böyle bir konuda izin ve icazet olmaz” demişti.

Meclis’te “başörtülü vekil” konusuna olumlu yaklaşması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kurmaylarının “Başörtüsü ile Meclis’e girilmesinde hiçbir sakınca olmadığını” dile getirmesi ile yeni yasama yılında Tbmm‘de başörtüsü takmayı düşünen milletvekilleri ve demeçleri:

  • AK Parti Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, “31 Ekim’de Meclis’e başörtüsüyle girmeyi düşünüyorum” dedi. Aynı zamanda Tbmm‘deki en genç kadın milletvekili olan Dalbudak yaptığı açıklamada, Hac ibadetinin ardından Meclis’e başörtüsüyle girme kararı aldığını belirtti. ” Demokratikleşme yönünde atılan adımlarla ülkemizde inanç özgürlüğü de gelişti. 31 Ekim‘de Meclis’e başörtüsüyle girmeyi düşünüyorum. Anayasa’ya göre herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Anayasal hakkımızı kullanmamıza hoşgörü ile bakılacağına inanıyorum” dedi.
  • AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, “Hac dönüşünde tesettüre girme noktasında bir karar aldık. İrademizi ortaya koyduk ve bundan sonraki Meclis çalışmalarında başörtülü bir şekilde devam etmeyi düşünüyoruz, inşallah başörtülü bir şekilde gireceğiz” dedi.
  • Sevde Beyazıt konuyla ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamada “şimdilik Meclis’e başörtülü girmeyi düşünmüyorum” demişti. Ama Hacca gittikten sonra Haccın kendisini çok etkilediğini ve orada taktığı başörtüsünü çıkartmayacağını söyledi.

nurcan dalbudak mecliste başörtüsüyle

AKP Denizli Milletvekilleri Nurcan Dalbulak Nihat Zeybekçi görüşmesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.