“Manisa’da IŞİD kampı yok”

HDP Manisa İl Başkanı Abdullah Aras’ın “Manisa’da IŞİD kampı var” iddialarını yalanlayan Manisa Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, “Ne jandarma bölgesinde ne de polis bölgesinde, Manisa sınırları içerisinde IŞİD kampı yok” dedi.
Manisa Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, Manisa sınırları içerisinde IŞİD kampı olmadığını belirterek “Legal alanda Hüda-Par gibi değişik partiler olabilir onlar yasa dışına çıkmadığı sürece yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Biz sadece onların söylemiyle hareket etmeyeceğiz. Biz, genel konjektörü de Türkiye’nin genel konjektörünü de biliyoruz. Polislerimiz de çok iyi çalışıyor. Öncelikle bazı yerlerdeki taş atan, molotof atan kişileri yakaladık. Birisi tutuklandı diğerleri hakkında adli kontrol işlemi yapıldı. Bu çalışmalarımız devam edecek. Herkes kurallara uyacak. Birlikte yaşamayı öğreneceğiz” dedi.
Ceren, “Kobani (Ayn el Arap) gösterileri sırasında çıkan olaylarda gözaltına alınanların yanı sıra yeni gözaltıların sürüp sürmeyeceği” konusundaki bir soruya da şöyle cevap verdi: “Gözaltıların sürüp sürmeyeceğini söylemem doğru olmaz ama bunları yapanların yanına kâr kalmayacak. Yaptığını tespit ettiğimiz kişiler yakalayamadıklarımız, bu işe karışanlar tespit edildikçe tabiî ki adalet karşısına çıkarılacak. Çıkacağına da inanıyorum. Bu işin yanlarına kar kalmayacağına inanıyorum. Polis aracına molotof atan, polis aracına taş atan, otobüs duraklarını parçalayan, vatandaşın camını çerçevesini indiren gençlerimiz bu işten biran önce vazgeçsin. Anneler, babalar çocuklarına sahip çıksın. Buna rağmen bu işi yapıyorlarsa karşılarında Türkiye Cumhuriyetinin polisini ve adaletini bulacaktır. Biz de gereğini yapacağız.”
Kobani gösterileri sırasında Manisa’da kargaşa çıkarmak için İzmir’den Manisa’ya gelen olup olmadığı sorusuna ise Ceren, şöyle karşılık verdi:
“Hayır, İzmir’den bu iş için gelen kimse yok. Hepsi buranın gençleri aşağı yukarı tanıdıklarımız var, yapanlar var ama delillendiremediğimiz için veya şuan için yeterli olmadığı için yakalama durumu yok. Delillendirdikçe, tespit ettikçe, görgü tanıklarının ifadeleri alındıkça, kamera görüntüleri incelendikçe, bunlar zaman zaman adalet karşısına çıkacaklar. Yanlarına kar kalmayacak. Manisa bir huzur kenti. Manisa’yı kimse karıştıramaz. Biliyorsunuz şimdi bir taziye çadırı açıldı. IŞİD tarafından öldürülen bir PKK’lı için taziye çadırı açıldı. Kendilerini arkadaşlarımız uyardı yasa dışı bir iş yapıldığı zaman biz polis olarak karşılarında duracağız.”
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.