Mali yılın ilk yarısında ipi Vodafone göğüsledi

Vodafone Türkiye, 2015-2016 mali yılının ilk yarısında 814 bin net abone kazanımı ile mobil telekom pazarında ’en çok net abone kazanan operatör’ oldu.
Vodafone Türkiye istikrarlı büyümesini 2015-2016 mali yılının ilk yarısında da sürdürdüğünü açıkladı. Nisan-Eylül 2015 dönemine ait ilk yarıyıl sonuçlarını açıklayan şirketten yapılan açıklamada, toplam gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artırdı. Şirket, böylece, 2011-2012 mali yılının ikinci yarısından itibaren son dört yılın en yüksek toplam gelir yarıyıl büyümesini elde etti. Bu yarıyılda birçok alanda önemli rakamlara imza atan Vodafone Türkiye, toplam mobil gelire göre pazar payında yüzde 35,9 ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.
Açıklamaya göre; son 12 yarı yıldır kesintisiz olarak çift haneli büyüyen Vodafone Türkiye, 2015-2016 mali yılının ilk yarısında toplam gelirleri tarihinin en yüksek yarıyıl seviyesi olan 4,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Şirketin, 2015-16 mali yılının ilk yarısında faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,6 artışla bugüne kadarki en yüksek yarıyıl seviyesi olan 848 milyon TL’ye yükseldi. Aynı dönemde şirketin faaliyet karı geçen yılın aynı dönemine göre iki katından fazlasına ulaşarak 301 milyon TL olarak gerçekleşti.

TOPLAM ABONE SAYISI REKORA ULAŞTI
2015-2016 mali yılının ilk yarısında toplam 814 bin net abone kazanarak mobil telekom pazarında ’en çok net abone kazanan operatör’ olan Vodafone Türkiye’nin toplam abone sayısı rekor seviye olan 21,6 milyona yükseldi. Vodafone Red tarifeleri, faturalı abone bazındaki büyümenin lokomotifi oldu. Şirketin, faturalı abone sayısı mali yılının ilk yarısında 601 bin net artış ile 9,2 milyona çıkarak toplam abone bazının yüzde 42,6’sına ulaştı. Diğer yandan şirketin abone başı ortalama geliri (ARPU) ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artış ile 25,9 TL’ye yükseldi.
Vodafone Türkiye’nin abone bazındaki akıllı cihaz penetrasyonu, ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 14,6 puan artışla yüzde 53’lük seviyeye yükselirken, böylece her iki Vodafone abonesinden biri akıllı telefon sahibi oldu. Vodafone Türkiye’nin veri gelirleri ise ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 92 artarak rekor seviyeye ulaştı. Abonelerin toplam veri kullanımı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 140 artışla 43,9 bin terabayt’a yükseldi.

KURUMSAL SEGMENT GELİRLERİNDE YÜZDE 23’LÜK BÜYÜME
Türkiye’de işletmelerin dijital haritasını çıkarmak ve ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla Yarına Hazırım Platformu’nu hayata geçiren şirket, kurumsal alanda da istikrarlı büyümesini sürdürdü. Vodafone Türkiye kurumsal segment toplam gelirlerini mali yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artırdı. Öte yandan 1 Ocak 2015 tarihinde ’Vodafone SüperNet Telefonsuz ADSL’ hizmetini lanse eden Vodafone Türkiye’nin sabit genişbantta hızlı büyümesi ise devam etti. İlk yarıyılda 86 bin net abone artışı ile sabit genişbant abone sayısı geçen senenin aynı dönemine göre üç katına çıkarak 183 bine ulaştı. Şirketin sabit hizmetlerden elde ettiği servis gelirleri ise ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 arttı.

“SON DÖRT YILIN EN YÜKSEK YARIYIL TOPLAM GELİRİ”
2015-16 mali yılı ilk yarıyıl performansını değerlendiren Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, “2015/2016 mali yılımızın ilk yarısı özellikle genişbant yatırımlarını hızlandırdığımız, ülkemizi mobil iletişimde yeni bir aşamaya taşıyacak olan 4.5G için hazırlıklarımıza heyecanla başladığımız bir dönem oldu. Bu dönemde 589 milyon TL’lik yatırımla, Türkiye’ye olan güvenimizin göstergesi olan yatırım programımızdaki kararlılığımızı istikrarlı bir biçimde devam ettirdik. Son dört yılın en yüksek yarıyıl toplam geliri olan 4,4 milyar TL’ye ulaştık. Böylece toplam mobil gelir pazar payımızı tarihimizin en yüksek seviyesi olan yüzde 35,9’a çıkardık” dedi.
Dijital Dönüşüm Hareketi adlı stratejik yatırım programı ile Vodafone Türkiye olarak dünyadaki son genişbant teknolojilerini Türkiye’ye getirme vizyonu doğrultusunda tüm tüketiciler için yatırımları bu doğrultuda sürdüreceklerini belirten Öğüt, “Ülkemiz, yetkilendirme belgesine henüz imza attığımız ve aldığımız frekans bedeli olan KDV dahil 918 milyon Avro’yu peşin ödediğimiz 4.5G ile 1 Nisan 2016’da mobil iletişimde çağ atlamaya hazırlanıyor. Bunun yanı sıra ülkemizde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın liderliğinde hazırlanan Ulusal Genişbant Strateji ve Eylem Planı’nın da hayata geçmesiyle Dijital Dönüşüme liderlik eden bir Türkiye’ye doğru ilerlemek için yatırımlarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.