Kış günlerinin vazgeçilmezi rekora koşuyor

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi ıhlamur, fiyatıyla rekora koşuyor.
Edirne’de ıhlamurun kilogram fiyatı 70 liraya kadar yükseldi. Geçtiğimiz yıl kilogramı 60 liraya satılan ıhlamurun geçen yılki mahsulü 70 liraya satılırken, yeni sezon ıhlamurun fiyatı 100 liraya kadar yükseliyor. Soğuk kış günlerinde bir bardak ıhlamur içecek olan vatandaşlar, evlerine ıhlamuru kilo yerine gramla almayı tercih ediyor.
Alipaşa Kapalı Çarşısı’nda uzun yıllar aktarlık yapan Nazan İncesöz, “Bu yıl tüm bitkiler aşırı zamlandı. Biz de halka anlatmakta zorlanıyoruz. Geçen sene 60 liradan satıyorduk. Bu yıl toptan fiyatı 70 lira. Biz kaç liraya satacağız siz düşünün. İstanbul Mısır Çarşısı’nda 140 liraya kadar yükselmiş. İstanbul’da 140 lira olmuş diye bizim de o fiyata satacak halimiz yok ama buraya da yansır” dedi.
Geçen seneki mahsullerin ellerinde kalmasından dolayı 70 liraya satıldığını tekrarlayan İncesöz, fiyatların yüksek olmasından dolayı müşterilerin ıhlamuru gram gram aldığını kaydetti.
Ihlamur almak için aktara gelen Eren Savaşçı ise, “Eskiden ıhlamur fiyatları bu kadar yüksek değildi. Annemle çıktığımız zaman yarım kilo, bir kilo alırdık. Şimdi 100 – 200 gramla kışı geçirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.