İngiliz Askerden Başbakana Mektup: “İngiliz Askerleri Amerikan Dış Politikasının Oyuncağı Durumunda”

Afganistan’da yıllarca görev yapan İngiliz asker Joe Glenton, İngiltere Başbakanı Gordon Brown’a yazdığı mektupta neden Afganistan’a dönmeyeceğini açıkladı.
Joe Glenton, İngiltere’ye döndükten sonra İngiliz ordusu tarafından tekrar Afganistan’a gönderilmek istenmiş ancak buna karşı çıkarak ordudan ayrılmıştı. Glenton, askeri mahkemece suçlu bulunması halinde sivil bir cezaevinde yatacak. Brown’a yazdığı mektupta İngiltere’nin Amerikan dış politikasına bağımlı hale geldiğini belirterek kendi ülkesini suçladı. Görev yaptığı süre içinde Afgan halkının ne denli asil ve onurlu bir halk olduğunu anladıklarını belirten Glenton, “Bu savaş sadece iki halk arasındaki kırgınlıkları artıracak.” dedi. Mektupta kendisinin ne bir politikacı ne de general olduğunu yazan Glenton, ancak Afganistan’a yıllarca görev yapmış biri olarak yeterince tecrübeli olduğunu vurguladı.

“AFGANİSTAN SAVAŞI TERÖR RİSKİNİ AZALTMIYOR”

Mektubunda Amerikan’ın Afganistan’daki stratejisinin başarılı olmadığına işaret eden Glenton, “Afganistan savaşı terör riskini azalmıyor. Afgan halkı, yaşam kalitesinin iyileşmesinden hala çok uzakta. İngiltere’nin Afganistan’da hiçbir işi yoktur. Bizim Afganistan’da bulunmamız ne adaletli ne de doğru olduğuna inanıyorum. Askerlerimizi geri getirmeniz için size yalvarıyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.