’’Hurda yolsuzluğu’’ haberi yalan çıktı

Ulusal bir gazetede yer alan “Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin 7 bin ton hurdanın satışında yolsuzluk yaptığı” iddiası asılsız çıktı. Olayla ilgili soruşturmada, ’kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına’ karar verildi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN AÇIKLAMA
Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan yazılı açıklamada, ulusal bir gazetenin 29 Nisan tarihli nüshasında “Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nde hurda yolsuzluğuna suçüstü” başlığıyla bir haber yer aldığı ve haberde “AKP’li Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne ait 6 milyon TL değerindeki 7 bin ton hurdanın ihalesiz satılıp TIR’lara yüklenirken polis tarafından baskın yapıldığı” ifadelerinin yer aldığı belirtildi. Açıklamada, haberde ayrıca “Erzurum Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler Derneği’nin şikayeti üzerine polis tarafından baskın yapıldığı”, “yolsuzluğun tutanak ile tespit edildiği” iddialarının öne sürüldüğü hatırlatıldı. Konuyla ilgili soruşturmaya değinilen yazılı açıklama şöyle devam etti:

’’HURDA İHALESİ, POLİS BASKINI YOK’’
“Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 13 Mayıs 2015 tarihinde verilen takipsizlik kararında ’iddia sahibi Erzurum Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler Derneği Başkanı Hüseyin Alagaş’ın hurdaların TIR’lara yüklenme anına ait görüntülerin bulunduğunu beyan ettiği ancak tahkikat evrakında herhangi bir görüntünün yer almadığı, polis merkezine herhangi bir görüntü vermediği’ yer alıyor. Kolluk kuvvetlerinin olay mahallinde zabıt altına aldığı tutanağa da yer verilen kararda, ’kolluk kuvvetlerinin olay mahallinde herhangi bir hurda yükleme faaliyetinin olmadığını tespit ettiklerini zabıt altına aldıkları’ da belirtiliyor. İlgili gazetenin İngilizce nüshasında da yayınlanan ve kamuoyunda yanlış algı oluşturma amacı güden tamamen asılsız iddialarla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı, ’hurda satışı yapıldığına dair iddiaları ispat edecek, görüntü, polis zabtı veya delil teşkil edecek herhangi bir somut delil ve emarenin olmaması sebebiyle ’kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığı’na karar verdi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın, Çat yolu üzerinde Karayolları Şehitler Parkı Müze ve Piknik Alanı karşısında etrafı çevrili komplekste hurda malzemelerinin depolandığı bir alan bulunuyor. Bu alanda hurda malzemeler ile hurda araçlar, ESKİ Genel Müdürlüğü’ne ait muhtelif borular, Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki Palandöken A.Ş.’ye ait hurda malzemeler yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi, Bakanlar Kurulu kararı gereğince hurda malzemeleri ihalesiz olarak MKE’ye bağlı Hurdasan A.Ş.’ye verebilir. Hurda malzemelerin satışıyla ilgili Hurdasan A.Ş. ile muhtelif özellikte toplam 900 ton hurda ile ilgili 2014 yılından bugüne muhtelif yazışmalar yapılmıştır. Tahkikat evrakından ve takipsizlik kararından da anlaşıldığı gibi, Zaman Gazetesinin yayınının aksine; hurda ihalesi yok, hurda satışı da yok, polis baskını yok, suç yok, suç olmadığı için de suçüstü yok, şikayetçi tarafından polise verilen görüntüler de yok.”
“Tüm bunlara rağmen söz konusu gazetenin nasıl böyle bir yalana ve iftiraya imza attığını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” diye devam eden açıklamada, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sakman’ın asılsız çıkan iddialara ilişkin yaptığı karşı şikayetle ilgili tahkikatın devam ettiği de belirtildi.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.