Halkın yeni talebi “uzman ordu”

TBMM’de yasa teklifiyle ilgili müzakereler sürerken telefonla görüşme yöntemiyle gerçekleştirdiği ankete göre halkın çoğunluğunun bedelli askerliği desteklediği görüldü. Bunların 90’ı askerlik modelinde profesyonel-uzman orduya geçilmesi gerektiğini ifade ediyor.
TBMM’de kabul edilen bedelli askerlik (Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda Değişiklik Yapan Teklif) kanunu toplumun her kesiminde yaygın şekilde tartışılıyor. Kamuoyu araştırma firması ARGETUS’un TBMM’de yasa teklifiyle ilgili müzakereler sürerken telefonla görüşme yöntemiyle gerçekleştirdiği ankete göre halkın çoğunluğunun bedelli askerliği desteklediği görüldü. Vahdet Erdoğan’ın yönetiminde, Erol Erdoğan’ın danışmanlığında yapılan kamuoyu araştırmasında telefonla ulaşılan kişilere beş soru yöneltildi. Ankete cevap veren 1000 kişinin yüzde 64’ü bedelliyi desteklerken, yüzde 36’sı bedelliye hayır diyor.

HALK, UZMAN ORDUYA GEÇİŞİN HIZLANDIRILMASINI İSTİYOR
Ankette halka sorulan ikinci soru ise uzman orduya geçişle ilgili. “Bedelli askerlik çıksın” diyenlerin yüzde 90’ı askerlik modelinde profesyonel-uzman orduya geçilmesi gerektiğini ifade ediyor. Bu oran, ankete katılanların yüzde 57-58’i anlamına geliyor.

“28 YAŞ YÜKSEK, 18 BİN TL NORMAL”
TBMM’deki yasa teklifinde bedelli yaşı 28 olarak yer aldı. Ankete katılan 1000 kişiden bedelli çıksın diyen 640 kişinin 397’si (yüzde 62’si) teklifteki 28 yaş sınırını yüksek buluyor. Ancak ankete katılanlar 18 bin TL bedelli ücretini makul görüyor. “Bedelli çıksın” diyenlerin içinde 18 bin TL’yi düşük bulanların oranı ise sadece yüzde 22,5.

KARŞI OLANLARIN GEREKÇELERİ; PKK, ADALETSİZLİK VE KOMŞULAR
Ankette ‘bedelliye hayır’ diyenlerin yasaya karşı çıkma gerekçeleri de soruldu. Bedelliye hayır diyenlerin en büyük gerekçesi PKK olarak gözüküyor. Bedelli askerlik yasasına hayır diyenlerin yarısı “Çözüm süreci tamamlanmadan bedelli askerlik olmaz” düşüncesinde. Diğer karşı çıkanların gerekçeleri ise komşu ülkelerdeki çatışma ve gerilimler ile bedellinin fakir-zengin adaletsizliğine yol açacak olması.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.