Hakan Tartan CHP’den istifası/DSP İzmir Adaylığı Oyları Böler mi-Yorumlar

Hakan Tartan CHP’den niye istifa etti?DSP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına Aday mı?Bu CHP’nin İzmir’de oylarının bölünmesine neden olur mu..yorumlar..

İzmir Halkının 7’den 70’e sevgisini kazanan Konak Belediye Başkanı, 30 Mart yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanları Adayları arasında gösterilirken Konak Belediye Başkanlığına bile aday gösterilmemesi hem kendisinde hem çevresinde hem de halkta büyük şaşkınlık yarattı ve tepkilere sebep oldu.

Yaptığı icraatler, yenilikçi yaklaşımı ve halka olan yakınlığıyla herkesin sevgisini kazanmış olan Tartan bu duruma isyan ederek üzülerek de olsa CHP’den ayrıldığını açıkladı. Tartan’ın DSP’ye geçerek İzmir’den Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olacağı söyleniyor. Bu durumda İzmir halkının ikilemde kalacağı ve oyların bölünmesi sözkonusu olacak ve AKP belki de ilk defa İzmir’de zafer kazanmaya yakın olacak. Sizler de sayfa altına yorumlarınızı bırakarak durum değerlendirmesine ortak olabilirsiniz.

Konuyla ilgili DHA haberi şöyle:

İZMİR’de Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, aday gösterilmeyince CHP’den istifa etti.

Tartan’ın, yarın DSP’ye katılacağı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı öğrenildi. Tartan, istifa ettiğini belirterek, “Odun koysak alırız anlayışının Türkiye’de hele İzmir’de karşılığı olmadığını düşünüyorum” dedi.

Hakan Tartan, İzmir’de 2002 yılının Temmuz ayında İzmir milletvekiliyken DSP’den YTP’ye geçmişti. Daha sonra Aktif gazeteciliğe dönen Tartan, 2009 yerel seçimlerinde CHP’den gelen teklifi kabul ederek, Konak Belediye Başkanı seçildi. Tartan, yerel seçim öncesi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na talip oldu ancak aday gösterilmedi. Konak’tan da aday gösterilmeyen Tartan, CHP’den istfa etti. Tartan’ın eski partisinin yöneticileriyle görüştüğü yarın DSP’ye katılacağı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı öğrenildi.

CHP’den isitfa eden Hakan Tartan, şunları söyledi:

“İzmir halkına duyduğum saygı gereği ayrılıyorum. CHP halka ‘Konak Belediye Başkanı olarak kimi görmek istersiniz’ diye sordu. Yüzde 65 oranla ‘Hakan Tartan’ dedi. Bu İzmir halkının tercihiydi. İzmir halkı gülen yüz istiyordu ancak bunlar dikkate alınmadan toto oynandı. Gece başka biri atandı sabah başka biri. İzmir halkına duyduğum saygı gereği bunun gereğini yerine getiriyorum. Tek adam diktatörlüğü ve piyon seçer gibi adam seçme anlayışı en çok halka saygısızlık diye düşünüyorum. Ben Atatürk’e ve cumhuriyet değerlerine sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğim. Odun koysak alırız anlayışının Türkiye’de hele İzmir’de karşılığı olmadığını düşünüyorum. Siyaset önce sevgi ve saygı kurumu. Ben beş yılda İzmir’de bu bağı kurdum. Kadınlara, gençlere, engellilere, hayvanlara, İzmir’in çiçeklerine, böceklerine, geleceğine ekonomisine sahip çıktım. O yüzden İzmir halkına duyduğum saygı gereği bana yapılan saygısızlığı bana ve Ulu Önder Atatürk’e yapılan saygısızlık olarak kabul ettiğim için birilerinin oyuncağı haline gelen CHP’den üzülerek ayrılıyorum.” 

Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.