Engel tanımayan bir azmin öyküsü

11 yaşında görme engelli olup çocukluk sevincini yaşayamayan Hasan Avcı, şiir yazarak yeniden hayata tutundu. İlköğretimi ve liseyi birincilikle bitiren Avcı, Gediz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü tam burslu kazandı.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü için de “Benim Hala Umudum Var” şiiriyle duygu yüklü bir mesaj verdi.
Azmiyle engelleri aşanlardan biri olan 22 yaşındaki Hasan Avcı, Gediz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü birinci sınıf öğrencisi. 11 yaşına kadar sağlıklı biri olan Avcı, zamanında teşhis edilemeyen göz tansiyonu yüzünden ilkokul 4’üncü sınıf öğrencisiyken kör oldu. Bir ameliyat geçirdi, tedavi gördü ama fayda etmedi. İçine düştüğü karanlık dünyayı kabullenemeyen Avcı, hayata küstü. Okulu bırakıp eve kapandı. Çocukluk sevinci yerini hüzne ve acıya bıraktı. Bir yıl evinden neredeyse hiç çıkmadı. Sonunda engeliyle barıştı, İzmir Aşık Veysel Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda eğitimine kaldığı yerden devam etti. Bu arada karanlık dünyasını kağıda dökmeye, şiirler yazmaya başladı. Kendi deyimiyle şiirlerle dertleşti, duygu yüklü dizelerle yaşama sıkıca tutundu.
Hep başarılı bir öğrenci oldu. Önce İzmir Aşık Veysel Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nu, 2012 yılında da İzmir Buca Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Gediz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü tam burslu kazandı. Şimdi iyi bir şair ve yazar olabilmek için bunun eğitimini alıyor. Okulunu hiç aksatmıyor, mısraların dilinden konuşmaya ve başta diğer engelliler olmak üzere çevresindeki herkese azmiyle örnek olmaya devam ediyor. Sınıf arkadaşları da başta Yemenli Amir Alkin olmak üzere bir an olsun yalnız bırakmıyor, ona rehberlik yapıyor. Şimdiye kadar yazdıkları şiirleri bir kitapta toplamak isteyen Hasan Avcı, ailesinin, İzmir’in, Kordonboyu’nda uçan martıların gözünün önünden hiç gitmediğini anlatıyor. Gözleri kapanmadan önce en son evlerinin bahçesindeki erik ağacını gördüğünü belirten Avcı, şöyle konuştu: “Bu gerçeği kabullenmek kolay olmadı, şiirle yeniden yaşamla barıştım. Sevgiyi, sevebilmeyi yazıyorum. Hayatı sevebilirsek her engeli aşabileceğimize inanıyorum. Engelli olmaktan değil, başkaları ve kendimiz tarafından engellenmekten korkmalıyız.”
Hasan Avcı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde tüm engellilere de duygu yüklü şu şiirleriyle sesleniyor:

BENİM HALA UMUDUM VAR
Bir zaman yıldızlara bakardı gözlerim
Işıl ışıl parlayan yıldızlara
Ve bir gün söndü o güzelim yıldızlar
Sandım ki hepsi bana küstüler
Meğer bana küsen yıldızlar değil de gözlerimmiş
Daha doyamadan ağacın yeşiline, denizin mavisine
Soğuk bir karanlık sardı bedenimi, dünyamı
İnsan görmeyince ne de zormuş
Hayatın ipinde asılı kalmak
İşte o zaman yalnız kalırmış insan eşten, dosttan
Sönmedi içimdeki ateş, heyecan
Hep bir umut şarkısı tutturdum kendime
Hey gidi ağalar, hey gidi beyler
Ne olmuş yani görmüyorsam
Geleceğin kuytusunda gizlenmiş
Beni bekleyen hayallerim var
Hiçbir mevsimde solmayan
Benim hâla umudum var…
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.