Dinamik gökdelenler

2506_dt_590

 

Her bir katının kendi ekseni etrafında 3 saatlik bir sürede 360 derece dönebildiği gökdelen, sıradışı tasarımıyla mimariye yeni bir anlayış getireceğe benziyor. Böylelikle her saniye binanın şekli değişebilecek. Daha da ötesi istenilen konuma yönlendirilmiş katlar da yer alacak. Prefabrik şekilde parça parça monte edilen ve toplam 700 milyon dolar civarında değeri olan binalar aynı zamanda üst düzey konfor vadediyor.
79 rüzgar türbiniyle desteklenmiş ve güneş ışığıyla kendi kendini şarj edebilen hücrelerden oluşan bir güç kaynağı tüm sistemin 360 derece dönebilmesi için gereken enerjiyi üretiyor. Dubai ve Moskova için tasarlanan binaların proje taslakları ve yapımında kullanılması öngörülen radikal teknikler oldukça etkileyici.
Daha önceden bilinen tekniklerden farklı bir şekilde inşa edilecek olan gökdelende sabit denilebilecek tek kısım ortada yer alan silindirik gövde. Her bir katı fazlasıyla taşıyabilecek kadar kuvvetlendirilecek olan gövdede aynı zamanda insan ve araçları farklı katlara taşıyabilecek asansörler de yer alacak.Asansör kapıları ise sesle aktif hale gelen bir kontrol sistemine sahip.
2506_dt_590_2

Her bir kat ise ayrı ayrı inşa edilip ana gövdeye monte edilecek. Normalde bir gökdelende tek bir katın inşa süresi 6 haftayı bulabiliyor. Bu yöntemde ise tek bir kat 6 gün gibi kısa bir sürede çıkılabilecek.
“Villalar” adı verilen en üstteki dairelerin her birisi kapalı yüzme havuzu ve açık bahçeleriyle 1000 metrekare civarında bir alana yayılacak. İlk 20 kat ofis binası, daha sonraki 15 kat altı yıldızlı otel, sonraki 35 kat lüks daireler ve en son 10 kat “Villalar” olarak tasarlandı.
Projenin hayata geçirilmesi ise 2010’un sonunu bulacak. Elbette böylesi teknolojik bir bina ve dairenin de “söylentilere göre” uçuk bir bedeli var. İlk olarak Dubai’de 420 metre uzunluğundaki 80 katlı gökdelende 124 metrekarelik dairelerin metrekaresi 10.000$’dan satılacak.

123

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29

 

 

 

 

 

 

 

 

44

 

 

 

 

 

 

52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

73

 

 

 

 

 

 

 

63

 

 

 

 

 

 

 

161

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.