Çin’den Moldova’ya Bir Milyar Dolar Kredi

Moldova ile Çin altyapı ve sanayi geliştirme projelerinin uygulanması için Kişinev’e 1 milyar dolarlık kredi tahsisini içeren bir niyet mutabakatını imzaladı.
İnşaat ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Vladimir Baldovich, mutabakatın imza töreni sırasında “söz konusu fonların yol ve su sistemlerinin yeniden inşası, enerji projelerinin yanı sıra inşaat ve atık su arıtma tesislerinin yenilenmesi, tarım sektörünün sanayileştirilmesi ve işleme endüstrisinin gelişimi için kullanılacağını” söyledi. Baldovich, kredi alımına ilişkin sözleşmenin kabulü için ikili anlaşmanın onaylanması gerektiğini ve bunun sağlanması için de ülkenin fonksiyonel bir meclise ihtiyacı olduğunu vurguladı. Bu bağlamda Bakan bu nedenlerden dolayı Kredi Antlaşması müzakereleri için 4- aylık dönemin kararlaştırıldığını belirtti.

Çin devlet şirketi COVEC’in Başkanı Sung Yuan Ming, bu kredinin verilmesi koşullarından birinin ilgili projelerin uygulanmasında Moldovalı işçilerin çalıştırılması ve bunların katılım oranının yüzde 90 olması gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.