Çin Katliamına Yumurtalı Tepki

images116Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Yaşanan Olaylar Ankara’da Çin Büyükelçiliği Önünde Protesto Edildi. Göstericiler, Elçilik Binasını Taş, Yumurta ve Bilye Yağmuruna Tuttu.

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği’nin organize ettiği protesto gösterisine Mazlum-Der, Kamu-Sen, BBP, Alperen Ocakları, Ülkü Ocakları başta olmak üzere çeşitli gruplar katıldı.

Yaklaşık 150 kişinin katıldığı protesto gösterisinde Alperenlerin ve Ülkücülerin aynı eylemde yer almaları dikkat çekti. Elçilik önünde Ankara Emniyeti geniş güvenlik önlemleri alırken protestoya BBP Genel Başkanı Yaşar Topçu, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Yöneticisi Seyyit Tümtürk de katıldı.

Çin Halk Cumhuriyeti Devleti aleyhine sloganların atıldığı ve pankartların açıldığı gösteride, Urumçi’de yaşanan olaylarda hayatını kaybeden Uygur Türklerinin ölümünden Çin sorumlu tutuldu.

Türk hükümeti ve Birleşmiş Milletler’in olayların durdurulması için devreye girmesini isteyen Tümtürk, Doğu Türkistan’da yaşanan olayları Çin’in yaptığı bir katliam olarak değerlendirerek, ”Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çin’e one minute diyerek hepimizin tepkisini dile getirmeli.” isteğinde bulundu.

Konuşmanın ardından Urumçi’ye uydu telefonu bağlantısı yapan dernek yöneticileri, buradan aldıkları haberler üzerine gözyaşlarını tutamadı. Uygurların gözyaşlarına elçilik önündeki eyleme katılan BBP lideri Topçu da eşlik etti.

Daha sonra dernek yöneticileri tarafından elçilik önüne çelenk bırakılmak istendi. Bu sırada bazı göstericilerin elçiliğe girmek isteyişleri üzerine polis ile protestocular arasında arbede yaşandı. Bazı göstericiler ise bu sırada yere oturarak gözyaşı döktü. İçeri alınmayan ve polisin engeliyle karşılaşan göstericiler, elçilik binasını taş, yumurta ve bilye yağmuruna tuttu. Polisin uyarısı üzerine yaşanan olaylara son veren gruptakiler daha sonra olaysız dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.