CHP’li Düzgün’den ‘Özel’ iddiası

TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili Orhan Düzgün, “Balyoz iddialarına göre bu plan Necdet Özel, Harp Akademileri komutanı iken yapıldı ve emrinde o dönem görev yapan birçok subay tutuklandı. Yargıtay, o dönem Özel’in etrafında görev yapan subayları serbest bıraktı” dedi.

Düzgün, iddiasına şöyle devam etti:

EN UZAKTA OLANI 300 METRE

“Şimdi açıklanan Yargıtay kararlarına baktığımızda tahliye olanların tamamının o dönemde Necdet Özel’le beraber çalışanlar olduklarını görüyoruz. Tutuklananların o dönem mesai saatleri içinde kendisine olan uzaklığı en fazla 300 metre. Balyoz planları yapılırken Özel, Harp Akademileri Komutanı ama aynı kampüs içindeki diğer birimlerde yapılan darbe planından habersiz… Bunun iki anlamı var. Birincisi ya komutan astlarına hakim değil ya da bilgisi var fakat birileri tarafından kollanmış. Yargıtay siyasi bir yargılama yaptı ve etrafında o dönem çalışanları serbest bıraktı. Bu şekilde Necdet Özel de korunmuş oldu.”

İDDİAYA KONU KOMUTANLAR

Düzgün, Yargıtay kararıyla tahliye edilen o dönem Harp Akademilerinde görevli ve Özel’in yakınında olan subayların da şunlar olduğunu iddia etti:

Emekli Tümgeneral Abdullah Dalay, Emekli Tuğgeneral Ali Aydın, Emekli Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tuğgeneral Suat Dönmez, Tuğgeneral Hakan Akkoç, Korgeneral Tevfik Özkılıç, Emekli Tuğgeneral Gökhan Gökay, Emekli Tuğgeneral Kasım Erdem, Kurmay Albay Sırrı Yılmaz, Kurmay Albay Hasan Basri Aslan, Kurmay Albay Can Bolat, Kurmay Albay Cemal Candan, Kurmay Albay Fatih Musa Çınar, Albay Burhan Göğçe, Albay Barbaros Kasar, Albay İsmet Kışla, Albay Erdoğan Koçoğlu, Albay İlkay Nerat, Albay İkrami Özturan, Kurmay Albay Cüneyt Sarıkaya, Kurmay Albay Murat Ataç, Kurmay Albay Mustafa Erdal Hamzaoğulları, Kurmay Yarbay Mustafa Yuvanç, Emekli Kurmay Albay Recai Elmaz, Emekli Kurmay Albay Ali Rıza Sözen, Emekli Albay Mehmet Kemal Gönülda, Emekli Albay Ali İhsan Çuhadaroğlu, Albay Levent Ergün, Emekli Kurmay Albay Mümtaz Can.”

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.