Cezalarını bu şekilde ödüyorlar

Rize’de işledikleri basit suçlardan dolayı para cezasına çarptırılan ancak para cezasını ödeyemeyen 35 kişi, park temizliği ve düzenlemesi yapıyor.
Rize’de darp, hakaret, mukavemet gibi basit suçlara karışan 35 kişi çarptırıldıkları para cezalarını ödeyemeyince Denetimde Serbestlik Yasası kapsamında Rize Belediyesi bünyesinde park ve bahçelerde temizlik, bakım ve onarım çalışmaları yaparak cezalarının kalan kısmını dolduruyorlar. Denetimde Serbestlik uygulamasına maruz kalan kişilerin bir çoğu verilen cezanın kendilerini toplumdan ve ailelerinden koparttığını ileri sürüp uygulamadan şikayet ettiler. Yaptıkları açıklamalarda, “Burada yüz kızartıcı suç işleyen hiç kimse yok. Ya kavgaya karışmıştır, ya eşi ile tartışmıştır, ya komşusu ile tartışmıştır yada sözlü olarak birisini tehdit etmiş veya hakaret etmiştir. Verilen para cezalarını ödemekte güçlük çekince bu cezaya çarptırıldık. Verilen bu cezalar ile normal hayatımızdaki mesleklerimizden ayrılmak zorunda kaldık. Yarım gün çalıştığımız için düzenli bir işe giremiyoruz. Bu nedenle para kazanamıyoruz. Bazen eve ekmek götürecek kadar para bulamıyoruz. Bu uygulama ile hem ailemizden hem de toplumdan koptuk. Hayat düzenlerimiz bozuldu. Evlerimizi geçindirmek için para kazandırmak zorundayız. Verilen para cezalarını uygun ödeme koşullarının sağlanması halinde normal hayatımıza dönerek ödeyebiliriz. Bu şekilde bu imkanda elimizden alınmış oluyor” dediler.
Cezasını Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında park ve bahçe bakımı ile dolduran 35 kişi arasında 300 saatten 2 bin saate kadar cezası olanlar var. Her iki saat 1 gün olarak hesaplanıyor. İsteyenler 8 saat çalışarak bir günde cezasından 4 gün eksiltmiş oluyor.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.